Acai Berry’nin antioksidan içeriği

Son yıllarda, haberlerdeki tüm sözde “mucize meyvelerin” birkaçı popülerdir ya da acai berry kadar iyi bilinir. En iyi ihtimalle acai berry’nin mucizevi denilebilecek iyileştirici güçleri olduğu iddiası zayıfken, acai berry’nin antioksidan özelliklerinin sağlık için yararlı olduğu görülüyor. Herhangi bir sağlık durumu için acai berry almadan önce, doktorunuza danışınız.

Yetişme

Bu meyve Euterpee oleracea olarak bilinen, acai palmiye ağacı tarafından üretilir. Acai palmiyesi, köken olarak Orta Amerika ve Güney Amerika’nın birçok yerinde yetiştirilir. Bazı durumlarda, ağaçlar 100 metre boyuna kadar büyüyebilir be meyveler en üstte büyüt, bu yüzden meyve hasatı zaman alıcı ve zahmetli bir işlemdir. Acai berry, tipik üzümden biraz daha küçüktür ve posa ya da meyve suyu olarak taze tüketilebilir.

Emilimi

Sağlık alanında, acai berry’nin büyüyen popülaritesinin ışığında, Bir 2008 çalışması, insan vücudunun, antioksidan da dahil olmak üzere, acai berrynin içerdiği besinleri absorbe edebilir olduğu ya da olmadığını belirlemek için Teksas AgriLife Araştırması tarafından gerçekleştirildi. Çalışma, deneklerden meyveyi yedikten 12 ve 24 saat sonra alınan idrar ve kan örneklerinden, meyvenin besinlerini tam olarak absorbe edebilen katılımcı kişilerin, antioksidan seviyelerinin belirgin olarak yüksek seviyelere çıkmış olduğunu gösterdiğini buldu.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, oksijenin işlenmesiyle oluşturulan serbest atomlar olan serbest radikallerle mücadele edebilen vücudumuz tarafından kullanılır. Serbest radikaller, eğer engellenmezlerse, çeşitli sağlık sorunlarına yol açarak, vücut hücrelerine zarar verebilirler. “Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi” 2006 çalışmasına göre, acai berry’deki antioksidanların, serbest radikallerin bazı türleriyle savaşmada “son derece güçlü” oldukları bulunmuştur.

Kanser

Acai berry antioksidanlarının serbest radikallerle savaşma yeteneklerinin en ilgi çekici olanı,  düzenli olarak tüketen bireylerde kanser riskini azaltma olasılığıdır. Florida Üniversitesi araştırmacıları, izole edilmiş bir laboratuar ortamında uygulandığında, antioksidanlar tarafından insan lösemi hücrelerinin, %35 -%86 oranında tahrip edildiğini buldu.