Acai Berry Uykusuzluk Yapar Mı ?

Acai berry çürüyebilir olduğu ve Brezilya yağmur ormanlarında 60 m yükseklikte palmiye ağaçların tepesinde yetiştiği için, Kuzey Amerika bu sağlıklı gıda yaşam biçimine nispeten yenidir. Fakat yaban mersinine çok yakından benzeyen Acai berry, Brezilya’da, yıllardır tıp alanında kullanılmaktadır. Bilimsel bir internet sitesi, meyvenin tadını, çikolata ve kırmızı şarap arası benzeri bir tat olarak tanımlamaktadır.

Acai Berry & Uykusuzluk

Memorial Sloan- Kettering Kanser Merkezi (MSKCC) internet sitesine göre, acai berry, kalp hastalıkları, felç, bulantı, otoimmun sinirsel rahatsızlıkları ve ayrıca kansere faydalıdır. Bir web sitesi, meyvenin ayrıca, Artrit, yüksek kolesterol, erektil işlev bozukluğu (sertleşme sorunu) ve kilo vermeye yardımcı olduğunu da eklemektedir. Başka bir web sitesi de, meyvenin suyunun, MRI testlerinde bir kontrast madde olarak umut verdiğini bildirmektedir. Fakat mevcut bilgilerin hiçbiri, Ağustos 2010’daki gibi, acai berry’nin, uykusuzluk tedavisine yardımcı olduğunu göstermemiştir.

Araştırma

MSKCC (Memorial Sloan- Kettering Kanser Merkezi), laboratuar ortamında ve hayvanlardaki birkaç çalışmada, acai berry’nin bir antioksidan ve bir antienflamatuar (iltihap giderici) olarak etkili göründüğünü açıklamıştır. Bir antioksidan olarak, meyve suyu hücreye hasar verici, yaşlanma ve kansere neden olduğu düşünülen serbest radikallere saldırır. Aslında, Florida Üniversitesi tarafından yayınlanan çalışma, acai berry’nin lösemi hücreleriyle savaşmada yararlı olabildiğini göstermektedir. Florida Üniversitesi, Acai’nin, kolesterol kadar yüksek kan basıncı tedavisinde de etkili olduğunu ispatladığını eklemektedir.

Potansiyel Etkileşimler

Yakın zamanda, acai berry üzerinde çok az araştırma yapıldığı için, uykuyu nasıl etkilediğini içeren belgelenmiş yan etkileri yoktur. Fakat MSKCC, kemoterapi alan insanların, kanser ilacının aktivitesine engel olabileceğinden, acai berry’nin her çeşidinden uzak durması gerektiği konusunda uyarmaktadır.

Kullanılan Çeşitler

Acai berry’nin taze taze yenilmesi en iyisidir, fakat Brezilya dışında çiğ bulmak zordur. Ancak meyve suyu, tatlı, enerji içeceği, tablet, kapsül, çay, jöle, dondurma ve çoğu sağlıklı gıda ya da gurme mağazalarından ekstre(özüt) formunda bulunabilir.

Değerlendirmeler

Acai berry, eğer reaksiyon olmadan önce almışsanız, bir alerjik reaksiyona neden olmuş olabilir. Acai aldığınızda, dudaklarda, dilde şişkinlik, ilaveten yüzde döküntü ya da kızarıklık durumunu takip edin. Eğer bu belirtilerden herhangi biri meydana gelirse, acai’yi bırakın ve doktorunuzla iletişim kurun.