Acai Berry ve Mesane Enfeksiyonlarına İyi Gelir Mi?

Acai berry, Obezite ve yüksek kolesterol gibi birçok sağlık problemiyle savaşarak size yardımcı olabilecek bir Güney Amerika meyvesidir. Acai berry’ler, bilimsel araştırmalar tarafından mesane enfeksiyonlarının gelişmesini engellediği işaret edilen kızılcık gibi diğer meyvelere benzerdir. Bununla birlikte, acai berry tüketimini mesane enfeksiyonunda azalmayla ilişkilendiren sağlam bir delil yoktur. Buna ek olarak, berry takviyesi mesane enfeksiyonu tedavisinde antibiyotiklerden daha etkili değildir. Mesane enfeksiyonu veya başka herhangi bir tıbbi durumla başa çıkmak için acai berry takviyesi alma metodunu uygulamadan önce doktorunuza danışınız.

Acai Berry

Acai berry ayrıca Amazon palm berry (Amazon hurması) veya cabbage palm (lahana palmiyesi) gibi ve botanik adı Euterpe oleracea ile bilinen Orta ve Güney Amerika’da nesillerdir ishal, soğuk algınlığı, grip ve ağrı için bir halk tıbbı tedavisi olarak kullanılmaktadır. Berry, güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar ajanlar gibi davranan bileşikleri içeren proantosiyanidinler ve antosiyaninler gibi flavonoidleri yüksek konsantrasyonda içerir. Bu özelliklerinden dolayı, alternatif tıp uygulayıcıları kardiyovasküler hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları, ateroskleroz ve kanseri önlemek için bir yol olarak acai berry takviyesi önerir. Ancak, Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi, acai berry hakkında saygın bir klinik araştırma bulunmadığına işaret etmektedir

Acai Berry

Mesane Enfeksiyonlarına Etkisi

Health’s Medline Plus Ulusal Enstitüleri, mesane enfeksiyonları dahil olmak üzere herhangi bir durum için iyi bir tedavi olup olmadığını belirlemek için acai berry takviyesi hakkında yeterince mevcut kanıt olmadığını kanaat vermiştir. Bir internet sitesine göre, acai berry önemli miktarda lif ve bazı hastalıkların oluşma riskinde azalma ile ilişkili fitokimyasallar içerebilir, fakat acai berry kullanımının mesane enfeksiyonlarında bir risk azalması sağlayacak hiçbir spesifik bağlantı yoktur. Acai berry’ler yaban mersini, ahududu, böğürtlen ve kızılcık gibi antioksidan açısından zengin meyvelere göre bile daha yüksek antioksidan yoğunluğuna sahip olabilir fakat bu, antioksidan içeren bir gıdanın mesane enfeksiyonunu engellemek veya tedavi etmek konusunda daha iyi olduğunu göstermez.

Acai Berry & Kızılcık

Acai berry’ler kızılcıkla ilişkili olduğu ve savunucuları tarafından kızılcıktan daha sağlıklı olduğu lanse edildiğinden, acai berry’lerin mesane enfeksiyonunu engellemede, kızılcığa göre daha etkili olacağını varsaymak cazip gelmektedir. Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir Doktor tarafından 2004 yılında yürütülen bir çalışma, kadınlarda günlük kızılcık suyu tüketimi 4 gramdan 8 grama çıktığında idrar yolu ve mesane enfeksiyonu gelişme riskinin ciddi oranda azaldığını belirlemiştir. Ancak bu sonuçlar acai berry’nin mesane enfeksiyonu üzerindeki etkisini değerlendirmek için kullanılamaz, zira farklı meyve sularının bakteri üzerindeki etkileri araştırılmamıştır ve bir uzmana göre, bilim adamları kızılcık suyunun içindeki hangi bileşiğin bu etkiden sorumlu olduğundan ve bu bileşiğin diğer meyvelerde bulunup bulunmadığından emin değillerdir.

Uzman Görüşü

Acai berry takviyesinin mesane enfeksiyonlarını önlemede kızılcık suyu veya hapları kadar etkili olduğu ortaya çıksa bile, sağlık uzmanları hiçbir alternatif tıp tedavisinin idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede antibiyotiklere göre daha güvenilir ve etkili olmadığı konusunda uyarıyorlar. Acai berry takviyeleri, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenmiş değildir ve kendi güvenlik veya saflığını doğrulamak için kontrol edilmemektedir. Acai berry’ler ile mesane enfeksiyonunu kendi kendinize tedavi etmeye ve doktorunuzun reçete ettiği ilaçların yerine acai berry kullanmayınız.