Acai Berry ve kanser tedavisi

Acai, süper gıda olarak adlandırılan popülerlik kazanmış bir meyvedir. Acai berry savunucuları, meyvenin kilo verme, yaşlanma belirtilerine karşı engelleyici ve bir kanser önleyici gıda olarak çok çeşitli durumlar için yarar sağladığını iddia etmektedir. Acai, kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek bazı özelliklere sahip olsa da, vücudunuzda acainin etkilerini belirlemek için, daha fazla çalışması gerekmektedir.

Kaynaklar

Acai Amazon yağmur ormanlarını barındıran, Orta ve Güney Amerika’nın tropik bölgelerine özgü, acai palmiye ağacından gelen mor bir meyvedir. Acai berry, yaban mersini ve kızılcıkla akrabadır. Acai berry çiğ yenilebilir ve genelde meyve suyu sıkılarak içecek halinde ticari olarak satılmaktadır. Antosiyanin olarak bilinen kimyasallar içeren, Acai berry’deki bazı bileşikler, ekstre edilebilir ve acai takviyelerine eklenebilir. 

Acai ve Antioksidanlar

Acai berry, antioksidanlar olarak bilinen özel moleküllerce zengindir. Antioksidanlar reaktif oksijen türleri olarak bilinen moleküllerden vücudu korumaya yardımcı olur. Bazen serbest radikaller denilen reaktif oksijen türleri, DNA’ya ve vücuttaki diğer yapılara zarar verebilen maddelerdir. DNA hasarı, normal hücrelerin kanserli hücrelere değişimine meydan veren genetik mutasyonlara neden olabilir. Teoride, acai berry antioksidan içeriğinin sayesinde kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Diğer Anti-Kanser Etkileri

Acai özü, antioksidan içeriği yanında, özel anti-kanser özelliği için de test edilmiştir. 2006 “Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi”nde bir makale, insan lösemi hücre kültürlerine acai berry’den bir özüt uygulanmasının, kanser hücrelerinin gelişmesinin durmasına ve apoptoz olarak ya da “hücre ölümü” olarak bilinen bir süreç vasıtasıyla öldürmesine neden olduğunu bulmuştur. Bu aktivitenin acai’nin, ölmelerine neden olan kanserli hücrelere kimyasal sinyaller yollama yeteneğine bağlı olabileceği düşünülmektedir. Ancak, bu etkilerin insanlarda da meydana gelip gelmeyeceği bilinmemektedir.

Değerlendirmeler

Acai, kanserin bazı türlerine karşı yakalanma riskinizi azaltabilmesine rağmen, insanlardaki etkilerinin kesin sonuçlara ulaşmadan önce çalışılması gerekmektedir. Acai ürünleri genelde pahalıdır ve herhangi bir yarar sağlamayabilir. Buna ek olarak, kemoterapi gibi bazı kanser tedavileri alındığında, acai tüketiminin, kemoterapinin etkinliğini inhibe etme riski mevcuttur.