Acai Berry mi Afrikan Mango mu?

Acai berry ve Afrika mangosunun her ikisi de hem genel sağlık durumuna iyi gelme, hem de kilo vermeye katkıda bulunma yolu olarak lanse edilir. Her ikisinin yararları vardır, fakat hangisinin iddia, hangisinin gerçek olduğunu ayırt etmek önemlidir. Ölçülü tüketildiğinde, iki meyve de dengeli bir diyetin parçası olabilir, ancak kilo vermeye yardımcı olması ya da belirli bir hastalıkla mücadele etmesine yardımcı olması için onları almadan önce, doktorunuza danışınız.

Acai Berry

Acai berry Güney Afrika yağmur ormanlarının yerlisidir. Özellikle antosiyaninler, şarapta ve diğer meyvelerde bulunan antioksidanlar ve birçok yararlı maddece  zengindir. Antosiyaninler, meyvelere koyuluk, yoğun mor renk vermekten sorumludur ve yağlara, yavaş gelişmeye ve hastalıklara karşı savaşmaya yardım ettiği düşünülmektedir. Acai berry ayrıca lif ve kalp dostu omega -3 ve omega -9 yağ asitlerince de zengindir.

Acai Berry Üzerine Çalışmalar

Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi’ne göre, acai satan bazı şirketlerin abartılı iddialarına rağmen, insan üzerinde yapılan çalışmalarda, meyvenin herhangi sağlık problemine yardım ettiği ya da hızlı kilo vermeye yardım ettiğine dair kesin kanıt yoktur. Ancak, laboratuarlarda tek taraflı yapılan bazı çalışmalar, meyvenin anti- kanser ve anti- inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. 2006’da Florida Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma acai berry özütün lösemi hücrelerinin % 86’sının kendi kendini yok etmesini tetiklediğini test etmiştir.

Afrika Mangosu

Afrika mangosu, meyvesi ve posasının çeşitli yemeklerde kullanıldığı Güney Afrika ve Afrika’ya özgüdür. Bir internet sitesine göre, Afrika mangosu üzerine bir araştırma diyabet ve obezitenin her ikisi üzerinde de, faydalı etkilerini göstermiştir. Aynı zamanda, analjezik, anti-mikrobiyal ve antioksidan özellikleri kadar, kandaki yağ miktarını azaltmaya yardımcı olabildiğini de göstermiştir. İnsanlar üzeride umut verici sonuçlar göstermeyen acainin aksine, temel olarak bir kilo verme aracı olarak pazarlanmaktadır.

Afrika Mangosu Üzerine Çalışmalar

Mayıs 2005’te, “Sağlıkta ve Hastalıkta Lipitler” de yayınlanan randomize, çift kör plasebo kontrollü bir çalışma, bir dikanut ekstratının – Afrika Mangosu yemişi- dört hafta boyunca 20 katılımcı bireye verildiğindeki etkilerini bildirmiştir. Araştırmacılar, kontrol grubu üyelerinin, – ekstratı almayanlar- sadece ortalama 1, 3 kilo kaybederken, günde üç kez ekstrat tüketen gruptaki kişilerin, ortalama 5 kilo kaybettiğini bulmuştur. Araştırmacılar benzer bir çalışmayı 2009’da bir dergide yayınlamıştır. 2009 çalışması ekstratın kan- glukoz düzeylerini düzenlediğini ve kilo kaybını arttırdığını bulmuştur. Ancak, her iki çalışma da, yapılacak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu tavsiyesinde bulunmuştur.