Acai Berry ile kilo vermek mümkün mü?

Acai berry gıda üreticilerinin iştahınızı frenlemeye, kilo verme çabasına destek olmaya yardımcı olabildiğini iddia ettiği popüler reçetesiz bir diyet takviyesidir. Çok az bilimsel kanıt bu iddiaları destekler, fakat acai, popüler bir kilo verme takviyesi olmaya devam eder. Acai takviyeleri, jel kapsül, sıvı damla, toz ya da meyve suyu olarak mevcuttur ve acai sıklıkla, otlar ya da kafeinle harmanlanır. Acai berry sağlıklı yetişkinler için muhtemelen güvenli olsa da, yeni bir beslenme rejimine başlamadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Acai Berry

Acai, Güney Amerika kökenli bir palmiye ağacı çeşidinin adıdır. Acai ağaçlarının meyveleri, genellikle antioksidan yararları, yüksek kolesterol tedavisi ve kilo vermeye yardımcı olmak gibi bir dizi tıbbi amaç için pazarlanır, fakat bu sözde yararlar üzerine yapılan araştırmalar devam etmektedir. Çiğ acai berry’lerin tadını çıkarabilirsiniz, fakat genellikle meyve suları, takviyeleri yapılır ya da kilo verme amaçlı gıdalara eklenmektedir. Gıda üreticileri ve diyet takviyesi üreticileri, Acai Berry’yi genellikle iştahı engelleme, tok tutma, hızlı kilo kaybıyla sonuçlanan kilo vermeye yardımcı olan bir yol olarak pazarlamaktadırlar.

Kilo Üzerine Etkisi

Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi, acai berry takviyelerinin kilo kaybına yol açması ya da acai tüketmekle ilgili iddiaları destekleyen sağlam bilimsel kanıt olmadığını açıklamıştır. Uygun doz, ilaçlarla negatif etkileşimler ya da yüksek doz acainin nasıl ele alınabileceği ile ilgili çok az araştırma vardır. Acainin ilaçlarla ya da diğer takviyelerle olumsuz yönde etkileşimi olabildiğinden, bir sağlık doktorunun doğrudan denetimi olmadan bu ürünü kullanmayınız.

Metabolik Risk Faktörleri Üzerine Etkileri

Yüksek kolesterol ve yüksek kan şekeri gibi bazı metabolik risk faktörleri, Tip 2 diyabet, koroner arter hastalığı ve felç riskini arttırır. 2011’de “Beslenme Dergisi”’nde yayımlanan araştırma, kilolu kişilerde metabolik risk faktörleri üzerinde acai berry’nin etkilerini değerlendirdi. Araştırma katılımcıları 25 ve 30 kg/m2 arası, aşırı kilo aralığında bir vücut kitle indeksine ya da BMI’ye sahiptir ve bir ay boyunca günde iki kere 100 gr acai posası tüketmişlerdir. Çalışmanın sonunda, katılımcıların açlık glukoz ve insülin seviyeleri azalmıştır. Ayrıca araştırmacılar  “iyi” yüksek yoğunluklu lipoprotein ya da HDL kolesterolü kadar, daha düşük kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein, LDL kolesterolü içeren kolesterol seviyelerini iyileştirdiği gözlemiştir. Eğer kilolu iseniz, çiğ acai tüketmek metabolik risk faktörlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir, fakat bu araştırma başlangıç niteliğindedir.

Medyada Acai

2011’de, Amerika’da Federal Ticaret Komisyonu ya da diğer adıyla FTC, acai berry takviyelerinin, hileli yollarla desteklenmeyen sağlık iddialarını bildiren çoğu web sitesini kapattı. FTC, hızlı kilo kaybına neden olduğunu iddia eden acai takviyelerinin, bazı web sitelerinin trafiğini arttırmak için yeni logolar kullandığını bildirdi. Acai takviyeleri devlet kurumları tarafından düzenlenmiş değildir ve takviye üreticileri, ürünlerinin üzerine onaylanmamıştır ya da değerlendirilmemiştir diye bir etiket koymak zorundadır. Araştırma acai berry’nin kilo verme iddialarını desteklemediği için, üreticiler yanıltıcı olmamalıdırlar ve ifadelerinde dikkatli olmak zorundadırlar.