Acai Berry içeren gıda ve içecek listesi

Brezilya’nın yerlisi bir meyve olan acai berry, onu bir süper yiyecek olarak adlandıranların dikkatini çekmektedir. Çoğu bilimsel kanıt, pahalı ve egzotik bu meyveyle ilgili bu iddiaları pek desteklememektedir. Üreticiler, meyve suları çikolatalar ve dondurmaların içine acai berry katmaktadır, ancak bu, saf meyveden daha sağlıklı değildir. Meyve çoğu antioksidanı barındırmaz, ancak antioksidanların ideal miktarı hakkındaki sorular cevapsız kalmaktadır. Eğer acai berry’li takviyelerle ilgili düşünceniz varsa, ilk önce doktorunuzla kontrol ediniz.

Yararları

Birçok sağlık yararı Acai Berry’yi niteler. Yüksek antioksidan içerikleri, dikkat çekenlerin en yaygın olanıdır. Bu besinler, vücudunuzun içinde gezer ve yaşlanmaya yol açan ya da kansere neden olabilen toksinleri devre dışı bırakır. Teksas A&M Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, acai berry’deki zengin antioksidanların, kolayca insan vücudu tarafından emildiğini bulmuşlardır. Ek olarak, “Oprah Winfrey Şovu” nun sık sık konuğu olan bir uzman, acai’de kırmızı üzümden 10 kat daha fazla antioksidan, kırmızı şaraptan 30 kat daha fazla antioksidanın başka bir türü olan antosiyanin bulunduğunu bildirmiştir.  

Ürünler

Birçok ürün, özellikle meyve suları olmak üzere, acai berry içerir. Acai berry posasını, Orijinal ya da Saf Acai çeşitlerini, Sambazon’dan alabilirsiniz. Çoğu meyve suyu arasında, Kaliforniya Sağlık Akademisi tarafından Acai Max, Acai Plus meyve suyu, Adina Super Acai meyve suyu, Arthur’un Acai meyve suyu Plus, Bom Dia Acai meyve suyu, Çarkıfelek meyveli (Passionfruit) Bossa Nova Acai meyve suyu, Genesis Today Acai100, Mona Vie Active, One Amazon Acai içeceği, Tropicana Pure Acai meyve suyu ve Zola Acai’dir. Acai berry şekeri; Acaili Endangered Species(Tehlikedeki Türler) bitter çikolatası ve acaili Xocai çikolatası içerir. Haagen- Daas Brezilya Acai Berry Şerbeti denilen bir dondurma yapar ve Sambazon Acai Şerbeti yapar. Bu ürünlerin bazıları Türkiye’de de satılmaktadır.

Kullanımı

Acai berry’nin, çoğu sağlık durumunun iyileşmesine yardım ettiği söylenmektedir, fakat etkinliğini göstermek için birkaç gerçek çalışma bulunmaktadır. 2006’da “Tarım ve Gıda Kimyası”nda yayınlanan bir çalışma, bir test tüpünde lösemi hücrelerini öldürebildiğini göstermiştir, fakat Florida Üniversitesi’ne göre araştırmacılar, bunu insanlara uygulamanın çok kolay olmadığına hemen dikkat çekmişlerdir. Meyve için diğer iddialar kilo vermeye yardımcı, cilt yenileyici ve sindirime destek olmasıdır, fakat hiçbir çalışma bu iddialardan herhangi birini sağlamaya elverişli değildir.

Değerlendirmeler

Acai bir süper-gıda olarak bilinir, ancak diğer çoğu gıda aynı içeriğe sahiptir ve daha ucuza mal olur. Kolombiya Üniversitesi’ne göre, örneğin, üzüm, guava ve mango test tüplerinde, lösemi hücrelerini öldürmüştür. Acai berry’deki antioksidanın diğer meyvelerden daha fazla olduğunu söyleyen bilgi, porsiyon boyutuna göre miktarından anlaşılamaz. Örneğin, bir fincan acai berry, ¼ fincan üzümden daha fazla antioksidana sahip olabilir. Harcanan göz önüne alınarak, benzer bir sonuç elde etmek için, diyetinize üzüm gibi sağlıklı meyveleri dahil etmek daha mantıklı olabilir.