Acai Berry almayı bıraktığınızda neler olur?

Acai berry, iyi bir antioksidan, lif ve sağlıklı yağlar gibi diğer besinlerin kaynağıdır. Ancak, bu ürünleri satan şirketler tarafından yapılan acai berry içeren diyet takviyelerinin sayısız sağlık yararları hakkındaki iddialar bilimsel araştırmalar tarafından desteklenmez. Herhangi bir sağlık durumunu tedavi etmek için acai’nin etkinliğini ölçmeye yeterli kanıt olmadığı için, beslenmenizde sebze ve meyveleri yeterli aldığınız sürece, acai berry’i kesmenin herhangi olumsuz bir durumla sonuçlanacağının göstergesi yoktur.

Kilo

Acai berry içeren diyet takviyeleri, bazen kilo verme ya da bir anlamda “yağ yakma” destekleyicisi olarak tanıtılır. Ancak, bilimsel bir internet sitesine ve Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, acai berry takviyesi yapanlarca ortaya atılan bu ve diğer sağlık iddiaları kanıtlanmamıştır. Bu nedenle, acai berry alımını kestiğinizde ya da başladığınızda kilonuzun değişeceğine dair bir kanıt yoktur.

Toksinler

Acai berry takviyeleri ayrıca “detoks” ya da bağırsak sisteminden toksinleri atarak vücudu “arındırıcı” olan ürünler olarak tanıtılmaktadır. Acai içeren kolon temizleyici ürünlerin popüleritesine rağmen, vücudunuz detoksifikasyonu desteklemesi için haplar ya da özel bir diyet gerekmez. Uzman bir gastroenterologa göre, kolonunuz ve diğer organlarınız bu fonksiyonu doğal yoldan gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Bu yüzden “toksinleri” ortadan kaldırmak için, kolonun ve diğer vücut sistemlerinizin yeteneği, acai berry takviyesini durdurmakla etkilenmemiş olacaktır.

Güvenlik

Herhangi bir beslenme takviyesi almaya ilişkin güvenlik riskleri mevcuttur, bu yüzden acai berry almayı durdurduğunuzda, bu riskleri azaltırsınız. Besin takviyeleri, FDA tarafından, gıda ve ilaçlardakilerle aynı şekilde, sıkı bir şekilde düzenlenmemiştir. Sadece Ulusal Sağlık Enstitüsü, acai berry’nin güvenli olup olmadığını belirlemek için yetersiz kanıt olduğunu belirtmez, ayrıca acai içeren bazı takviyeler içeriklerini belirtmez ve diğerleri sağlığa zararlı olabilecek maddeler içerir. Örneğin, bilimsel bir internet sitesine göre, bazı kilo verme amaçlı acai takviyeleri, USDA(Birleşik Devletler Tarım Bölümü) tarafından “muhtemelen güvenli olmayan” olarak ölçülmüş, turunç adı verilen bir içerik barındırır.

Besin

Acai berry ürünleri, bazı sağlık riskleri ortaya çıkarırken, acai berry sağlıklı besin de sunmaktadır. Diğer çoğu bitkisel gıdalar gibi, acai berry her ikisi de önemli sağlık yararları sağlayan, lif ve kalp için sağlıklı yağlar içerir. Ayrıca acai berry hastalıkları engelleyebilen maddeler olan iyi bir de antioksidan kaynağıdır. Ancak, acai berry almayı durdurduğunuzda, onları diğer tip meyve ve sebzelerden sağlayabildiğiniz için, bu gıdayı eksik etmemeniz gerekli değildir. Çok çeşitli meyve ve sebze tüketmek, besinleri tam kapsamlı olarak almanızı sağlamaya yardımcı olur. Sağlıklı kalmak için her gün ihtiyaç duyduğunuz sebze ve meyve miktarını belirlemek için, fiziksel aktivite seviyesini, cinsiyet ve yaşınıza istinaden, -seçkin bir internet sitesinden- hesaplayabilirsiniz.

Takviyeler ve Tüm Gıdalar

Hastalık Kontrolü Merkezleri( CDC- Centers for Disease Control) ‘ne göre, besinler, gıda takviyelerindense, temel olarak gıdalardan alınmalıdır. Bu nedenle, diğer besin değeri yüksek gıdalarla birlikte acai berry’nin tam gıda çeşitlerini tüketmek yerine, acai berry takviyelerini almayı bırakmak sağlığınız için yararlı olabilir. Tam gıdalar sadece takviyelerde bulunan besin maddelerini içermez, ayrıca diğer takviye çeşitlerinde olmayabilecek sağlıklı maddeleri de doğal bir şekilde içermektedir.