Aç kalarak zayıflanır mı?

Zayıflamak için her yolu denediniz. Ne Dukan kaldı ne Karatay. Artık tek çare aç kalmak mı diyorsunuz, bakalım aç kalarak zayıflanır mı?

Aç kalmak kulağa pek de eğlenceli gelmiyor. Sizin aklınıza aç kalmak deyince kim geliyor bilmem ama benim gözümde sıfır beden mankenler ya da düğünden bir hafta önce kilolarının yarısını kaybedenler canlanıyor. Mankenler ölçülerini koruyabilmek için salataya ve diyet içeceklere talim etmek zorunda. Düğünden önce kilo veren kadınlarsa diyetlerinde üstün bir performans sergileyip vücutlarından bir hafta içinde koca bir kayayı çıkarabiliyorlar.

Örnekler aşırı mı kaçtı? Yanılıyorsunuz. Bunlar gerçek ancak aç kalmaktan vazgeçip “Biraz karnımı doyurmanın ne sakıncası olabilir ki?” dediğiniz anda verdiğiniz kiloları aynı hızla geri alma riskiniz her zaman var. Bu da gerçek.

Arada sırada aç kalmanın işe yaradığı durumlar var tabii. Söylentilere göre kısa süreli açlıklar sadece kilo vermenize değil sağlığınıza da yarıyor.

Aç kalarak zayıflanır mı?

Cevap evet. Dünyadaki en yararlı ya da en Sağlıklı beslenme şekli değil elbette ancak aç kalarak zayıflayan hatta vücudundaki toksinlerden arınan birçok kişi tanıyorum. Vücudunuz her zamanki işleyişiyle işlemeye devam ediyor. Enerjiyi dışardan alamadığı için depoladıklarını yakmaya başlıyor. Böylece kilo veriyorsunuz.

Asıl cevaplanması gereken soru: bu kilo kaybını ne kadar koruyabilirsiniz? Öncelikle eskilere gidelim. Atalarımız için yiyecek bulmak her zaman zordu yani insan vücudu yüzyıllardır açlığın etkileriyle savaşarak gelişti. Ne kadar az yerseniz metabolizma enerjiyi korumak için o kadar yavaş çalışır. Daha sonra normal yeme alışkanlıklarınıza döndüğünüzde yavaşlamış olan metabolizma daha fazla enerji depolamanıza neden olabilir. Yani verdiğiniz kiloları geri alır hatta üzerine biraz daha eklersiniz.

Aç kalmak iştahı azaltır. Daha az acıkırsınız. Ancak aç kalmayı bıraktığınızda hormonlarınız tam gaz salgılanmaya başlar, daha sık acıkır işi oburluğa vardırabilirsiniz.

Arada sırada aç kalsam?

Gün aşırı aç kalmak biraz daha farklı. Bir gün istediğinizi yiyebiliyorsunuz ertesi gün sıkı bir diyettesiniz. Böylece istediğinizi yiyebildiğiniz gün yediklerinizin hiçbir etkisi olmuyor.

Bu denenmiş bir gerçek. 10 hafta boyunca iki aşırı kilolu grup karşılaştırılmış. Sonuçlar gün aşırı aç kalmanın obezler için iyi bir kilo verme yolu olduğu yönünde. Damar hastalıkları riskini arttırmadan daha huzurlu kilo vermenin anahtarı.

Başka biri gün aşırı aç kalmayı beceremediğinden aç kalma oranını 5:2 şeklinde ayarlamış. 5 gün bayramdan sonra 2 gün açlık. 5 hafta sonunda kilolarının çoğu gitmiş hatta kan değerlerinde de düzelme olmuş. Bu diyete olduğu gibi devam ederse kanser ve diyabet gibi hastalıkların da üstesinden geleceğine inanıyor.

Aç kalarak daha uzun yaşayabilir miyim?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki alınan kalori miktarıyla uzun ömrün arasında bir bağ var.

Aç kalmak Alzheimer, diyabet ve kalp hastalıklarını engelleyebilir böylece size daha uzun bir ömrün kapılarını açabilir. Ayda bir yenmeyen yemekler damarların tıkanma riskini önlüyor. Sadece aç kalıp peşine bol yağlı kızartmalar, karnıyarıklar yemek bir işe yaramıyor tabi. Aç kalmadığınız günler de sağlıklı beslenmelisiniz.

Yapılan araştırmaya göre haftanın sadece iki günü 650 kalorinin altında tüketen kadınlarda göğüs kanseri riski de düşüyor.

Aç kalarak uzun yaşanabilir mi sorusunun cevabı henüz belli değil. Çünkü henüz araştırmacılar kimseyi o kadar uzun süre izleyemedi.
Ancak kalori tüketimiyle yaşam süresinin birbiriyle bağlantılı olduğu biliniyor. Yine de aç kalmanın sağlığımız için iyi olduğunu kanıtlayacak başka araştırmalar yapmak şart.

Aç kalmayı düşünüyorsanız bunun için uygun bir klinik bulmalı, bunu tıbbi uzmanlar kontrolünde yapmalısınız. Özellikle hamileler ya da ilaç kullanan diyabet hastaları bu konuda azami özen göstermeli.