Abdominal Migren Nedir ?

Migrenin dört evresi vardır: predrom, aura, atak ve postdrom. Abdominal Migren Baş ağrısına da sebep olabilen şiddetli karın ağrıları içerir. RelieveMigraineHeadache.com websayfasında belirtildiği gibi, abdominal migren çoğunlukla çocuklarda seyrek olarak da yetişkinlerde görülür. Çocukların, geçirdikleri rahatsızlıkların belirtilerini iyi anlatamaması ve baş ağrısının eksikliği abdominal migrenin tanısını zorlaştırmaktadır.

Önemi

“American Journal of Managed Care” dergisinde yayınlanan bir raporda belirtildiği üzere migren tedavisi için yıllık yaklaşık 17 milyar dolar harcanmaktadır. Bu rakama Doktor bakım ücreti, hastane ziyaretleri ile tanılama ve laboratuar hizmetleri de dahildir. Bunun ötesinde, Migren belirtilerinden kurtulmak adına acil servislere başvurma sayısı yılda 3 milyona ulaşmaktadır. Abdominal migrenlerde şiddetli karın ağrılarının sebebini belirlemek için kimi zaman ek testlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Abdominal Migren Nasıl Belirlenir ?

Aura ile geçen migrenler tipik olarak dört evreyi de içerir. Ulusal Baş Ağrısı Kurumu (NHF) Auralı Migrenleri ve aurasız migrenleri en temel iki migren tipi olarak ele almaktadır. Diğer migrenlerin tümü bu ikisinin varyasyonlarıdır. Abdominal migrende ağrı midede hissedildiğinden tanı koymak zordur. Muhtelif tüm alt-tipler abdominal migren olabilir. Baş ağrısı evresi olmayan migrenlere Sessiz migren denilmektedir. Oftalmoplejik veya görsel migrenden yakınanlar şiddetli göz ağrısı hissederler. Hemiplejik migren sırasında geçici yarım felç görülür. Retinal ve baziler arter migreni, adını şikayetçide vazospazmların gerçekleştiği bölgeden alır.

Abdominal Migren Nedenleri

Aşırı şiddetli karın ağrılarının sebebi halen bilinmemektedir. NHF’ye göre migren rahatsızlığı çeken kişilerin çocuklarında abdominal migren görülme ihtimali daha yüksektir. Çocuklar büyüdükçe migren de normalleşir. Mide ağrısının olası tüm sebepleri kapsamlı gastrointestinal testlerle elendikten sonra, reçeteli migren ilaçları tüm migren belirtilerini ortadan kaldırma konusunda başarılıdır. Diğer migren ataklarının sebebinin ise kan akışını engelleyerek ağrı yaratan damar büzülmeleri olduğu düşünülmektedir.

Abdominal Migreni Önlemek

Migrenin tetikleyicilerini bulmak atakları önlemekte en kolay çözümdür. Ortak tetikleyiciler, çakan ışıklar, tekrar eden sesler ve yoğun kokulardır. Bir atağın öncesindeki bütün olayların kaydını tutmak, abdominal migrenin tetikleyicisi hakkında bilgi verebilir ve bu sayede migren önlenebilir.

Abdominal Migren Tedavisi

Tanısı konulduktan sonra, abdominal migren başta beta-blokerleri, antidepresanlar ve antikonvülsanlar olmak üzere diğer migrenler için kullanılan ilaçlarla tedavi edilebilir. Mayo Clinic beta-blokerlerini vücudun epinefrine dayanıklılığını arttırarak kan dolaşımını hızlandıran etkili bir migren önleyici olarak nitelemektedir. Ulusal Migren Birliği (NMA) antidepresanların migrene bağlı Depresyon belirtilerini ortadan kaldırmasının yanında Migren ağrısını rahatlattığını veya önlediğini de belirtmektedir. Mayo Clinic’e göre antikonvülsanlar bazı hastalarda migren sıklığını düşürmektedir.

Uyarılar

Tüm reçeteli ilaçlar kullanımlarıyla alakalı olarak kendine özgü riskler barındırmaktadır. Bu yazıda adı geçen ilaç tiplerinin migreni önlemesi için günlük olarak kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçları doktor gözetiminde kullanmalısınız.