9 Kilo Vermek İçin Hangi Besinler Yenmeli

Herhangi miktarda kilo vermek için tükettiğinizden daha fazla kalori yakmalısınız. Çünkü yaklaşık 453 gram 3500 kaloriye eşit olduğu için, birkaç haftada 9 kilo için 70,000 kalori açığı oluşturacaksınız. Diyet uzmanı Joanne Larsen’in görüşüne göre, en başarılı şekilde kilo kaybedilen oran 453 gram ve 900 gram arasında değişiyor. Yani bu, doğru besinler ve yöntemlerle yaklaşık 10 haftada 9 kilo verebileceğiniz anlamına geliyor. 

Kalorinin Önemi

Kalori sadece makro besinler ya da çeşitli bileşiklerin oluşturduğu oran değil, kilo kaybı için temel sorun. 2009 Şubatında yayımlanan New England Tıp Dergisi’ndeki bir çalışmada farklı yağ, karbonhidrat ve protein içeren dört farklı diyet yöntemleri karşılaştırıldı. Harvard’daki araştırmacılar gıda kombinasyonlarının değil de düşük kalori içeren besinlerin kilo kaybını sağladığı sonucuna ulaştılar. Tükettiğinizden daha düşük kalori tüketimi sizin 9 kilo vermenizi sağlayacaktır. Medline Plus sitesindeki verilere göre kadınların günde 1200 kalorinin, erkeklerin de 1500 kalorini altına düşmemeleri gerektiğine dair uyarılar mevcut.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük harcayacağınız kalorinin altında yediğiniz sürece tüm gün çörek ve kızarmış patates yeseniz bile teknik olarak kilo kaybetmeniz mümkün. Ancak porsiyonunuz kalori hedefinizi dolduracak kadar küçük olacaktır. Buna ek olarak besleyici gıdadan mahrum kalmış olup kaslarınızı kaybedeceksiniz ve tuzlu, yağlı ve şekerli besinler sebebiyle sağlık sorunları yaşamanıza davetiye çıkaracaksınız. Bundan daha iyi bir yöntemse makul oranlarda yiyecekler içeren dengeli besinler tüketmektir. Bunlar gelişme ve enerji için gerekli besinleri size sağlayacak ve de diyet yaparken sinirli ve yoksun hissetmenizi engelleyecek miktarda porsiyon alımınıza yardımcı olacak.

Besin Türleri

Düşük kalorili bütün yiyecekleri yiyerek haftada 453 kilo ve on ayda 9 kilo verebilirsiniz. Öğününüzü besleyici maddele  ve lif içeren yeşil sebzeler ve sulu gıdalarla oluşturmalısınız. Küçük boyuttaki McDonalds kızarmış patatesleri 230 kaloriye mal olurken, bunun yerine 15 kalori içeren üç kâse çok fazla pişmemiş ıspanak yiyebilirsiniz. Derisi alınmış hindi, tavuk göğsü, karides, çok az yağlı biftek ve balık gibi az yağlı proteinleri tercih edin ve günlük bunların üçte ikisini yani yaklaşık 84 gramlık porsiyonlarla tüketin. Her öğün, yarım kâse tahıl veya bir dilim ekmek ya da hafif şeyler yiyin, mümkün olduğu kadar çeşitli besinler tüketin; beyaz pirinç yerine esmer pirinci, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğini, pirinç patlağı yerine yulafı tercih edebilirsiniz. Hızlı bir şekilde 9 kilo vermek istiyorsanız, şeker, alkol, şekerli gazlı içecek yağlı et gibi katı yağ içeren besinlerden alınan keyfi kalorilere yer vermemeniz gerekli.

Yanlış Bilinenler

Çoğu kişi kilo verme sürecinde yağın düşman olduğunu düşünür. Vücut iç organların korunması, hormon üretiminin düzenlenmesi, cildi ve saçları sağlıklı tutulması ve bazı vitaminlerin emilmesi için yağa ihtiyaç duyar. Yağların hepsi sağlık ve kilo kaybetmek için uygun değildir. 9 kilo verme diyeti zeytin yağı, kanola yağı, avokado, yağlı balık, yemiş ve çekirdek gibi katı yağ içermeyen besinlere vurgu yapar. Amerikan Kalp Derneği’nin tavsiyesine göre, günlük kalori ihtiyacınızın %25-%35’ini bu sağlıklı besinlerden oluşturun, katı yağ içeren besinlerden uzak durun ve işlenmiş besinlerde bulunan trans yağları tamamen hayatınızdan çıkarın.

Egzersiz Yapın

Sadece diyet yaparak da kilo verebilmenize rağmen, doğru besinler tüketmekle birlikte egzersiz yapmayı da unutmazsanız muhtemelen daha başarılı sonuçlar alacaksınız. Ulusal Kilo kontrol Kurumu’nun üyelerinin %89’u amaçlarına ulaşmak için diyet ve egzersizi birlikte yürüttüler. Sadece %10’u yalnız diyet yöntemini tercih etti ve % 1’i sadece egzersiz yaptı. Amerikan Spor Hekimliği Rehberi’nin tavsiyelerine uyun ve daha fazla kilo kaybı için diyete ek olarak haftada beş kez bir saat, orta şiddette aerobik egzersizleri yapın.