6 Adımda Sağlıklı Beslenerek Kilo Verin

Sağlıklı beslenmek, kilo vermek veya mevcut kilonuzu korumak söz konusu olduğunda zorlu ve katı Diyetler yerine, beslenme alışkanlığınızda yapacağınız küçük değişiklikler daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.Sağlıklı bir diyet ve beslenme için bu 6 basit adımı uygulayabilirsiniz.

1. Kahvaltı yapın.

Sabah uyanır uyanmaz yapacağınız besleyici bir kahvaltı sizi güne hazırlar ve gün içersinde sağlıksız atıştırmalar ile gereksiz kalori alımını engeller. İyi bir kahvaltı ile günün erken saatlerinde metabolizmanız çalışmaya başlar.Ayrıca günün en kolay hazırlanan öğünü olmakla birlikte ihtiyacınız olan tüm enerjiyi sağlamakta. Meyva, taze sebze veya az yağlı süt, kepekli tost, meyvalı yoğurt yada tam tahıllı ekmek ile fıstık ezmesi tüketebilirsiniz.

2. Daha düşük kalorili ve daha az yağlı yiyecekleri tercih edin.

Sağlıklı beslenmeye yada kilo vermeye karar verdiğinizde sanmayın ki en sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalacaksınız. Tek yapmanız gereken daha düşük kalorili olan ürünü satın almak yada pişirme şeklini değiştirmek. Örnek olarak, makarna yaparken tam yağlı peynir yerine daha az yağlı peynir, tam yağlı süt yerine daha az yağlı süt ve margarin yerine zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Daha sağlıklı bir öğün için kepekli makarnayı tercih edebilir ve pişirme esnasında ıspanak, domates gibi taze sebzeleri kullanabilirsiniz. Bir başka örnek ise, yemeklerinizde krema kullanmak yerine doğal tereyağı kullanabilirsiniz.Unutmamanız gereken nokta ise, düşük kalorili veya daha az yağlı olduğu için porsiyon miktarını arttırmamak.

3. Porsiyon miktarına dikkat edin.

Standart porsiyon ölçüsü sizin düşündüğünüzden daha küçük olabilir.Örnek olarak , bir porsiyon makarna yada pilav sadece bir tenis topu büyüklüğündedir. Ölçüyü kaçırmamak için tabağınıza daha az miktarda yiyecek almayı yada daha küçük tabaklar kullanmayı deneyin. Tabağınıza ne kadar fazla yemek alırsanız emin olun ki o kadar fazla yiyeceksiniz.

4. Kepekli tahıllar, meyva ve sebze tüketin.

Beyaz pirinç veya bulgur yerine kepekli olanı yada normal makarna yerine kepekli makarnayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca günde beş porsiyon meyva ve sebze yiyebilirsiniz. Meyvaları büyük yada küçük tamamını tüketmek durumunda değilsiniz, bir tabak salata bir porsiyon sayılmakta ve isteğinize gore öğle yada akşam yemeği ile birlikte yiyebilirsiniz.

5. Her zaman sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.

Sporcular gün içersinde sık sık acıktıkları için sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmaları oldukça önemlidir. Sizde özellikle ofiste çalışırken sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmalısınız.Yüksek kalorili besinlerden oluşan atıştırmalıklar yerine sağlıklı ve lezzetli besinleri tercih edebilirsiniz. Örnek verecek olursak, meyvalar, dilimlenmiş taze sebzeler,kuruyemiş,bir kase az yağlı yoğurt, az yağlı patlamış mısır. Elinizin altına sağlıklı besinler olduğu sürece çikolata, bisküvi veya gofret tarzında sağlıksız yiyeceklere ihtiyaç duymayacaksınız.

Gün içersinde atladığınız bir öğün sizin sürekli birşeyler atıştırma istediğinizi arttıracak yada bir sonraki öğünde daha fazla yemek yemenize neden olacak. Bu nedenle sağlıklı atıştırmalıklar ile fazla kalori alımının önüne geçebilirsiniz.

6. Yağsız kırmızı ve beyaz et tercih edin.

Kümes hayvanları içerisinde tercih edebileceğiniz et, derisi alınmış beyaz tavuk yada hindi etidir. Et alışverişi yaparken dikkat edin ve yağsız et almaya özen gösterin yada pişirme esnasında derisini ayırın. Bu sizin daha az kalori almanızı sağlayacak.