5-HTP Yorgun Hissetmenize Yol Açar Mı ?

Tüm bitkiler ve takviyeler yan etkiye neden olma kapasitesine sahiptir. Belirli bir takviye almadan önce olası yan etkilerin farkında olmalısınız. Yaygın şekilde 5-HTP olarak bilinen 5-hidroksitriptofan, Serotonin üretimi için gerekli bir maddedir. 5-HTP, bazı bireylerde sersemliğe neden olmasına rağmen yorgun hissetmenize yol açıp açmadığı bilinmemektedir. Bununla birlikte; farkında olmanız gereken başka yan etkiler de bulunmaktadır. Bu ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

5-HTP Fonksiyonu

Nörotransmitterler, nöronlarla beyniniz arasında iletişim sağlayan önemli beyin kimyasallarıdır. Serotonin bu kimyasallardan biridir. Duygudurum değişikliğindeki rolü en iyi bilinen fonksiyonudur. Azalan seviyeler depresyonla ilgiliyken, artan seviyeler iyi hissetmeyle ilgilidir. Serotonin iştahınızı, uyku döngülerinizi ve motivasyonunuzu da etkiler. 5-HTP, serotonine karşı perkürsör olarak akıl sağlığınızda önemli bir rol oynar.

Solgar 5-HTP

Solgar 5-HTP

5-HTP Kullanımı

5-HTP takviyeleri reçetesiz olarak mevcuttur. Bir Afrika bitkisi olan Griffonia simplicifolia tohumlarından türevlendirilir. 5-HTP değişebilen kullanıma sahiptir. Orta ila hafif düzeyde Depresyon için kullanımı iyi bilinmektedir. Artan serotonin seviyesi, azalan iştah ve özellikle karbohidrat isteğiyle ilgili olduğundan iştahı bastırmak için de kullanılır. 5-HTP insomni, Migren ağrıları ve fibromiyalji için de kullanılır.

5-HTP Dozajı ve Yan Etkiler

5-HTP, birincil olarak tablet ve kapsül formunda mevcuttur. Maryland Medical Center Üniversitesine göre tipik doz günde üç kez 50 mg’dır. Bu önerilen dozdan daha yüksek dozlar, aşırı serotoninden kaynaklanan tehlikeli bir durum olan serotonin sendromu riskinizi artırır. Yan etkileri gaz, Mide ekşimesi, bulantı, iştah kaybı ve tokluk hissidir.

Önlemler

5-HTP alımının güvenliliği gebelik veya emzirme durumunda bilinmemektedir. Reçeteli anti-depresan ilaçlarınız mevcutsa bu ürünle birlikte almayın. Yüksek kan basıncına sahipseniz, diyabet hastasıysanız veya karaciğer problemleriniz varsa dikkatli kullanın. 5-HTP, tramadol gibi fibromiyalji ilaçlarının yanı sıra migreni kontrol etmek için kullanılan ilaçlarla da etkileşime girebilir.

Bu ürün gıda takviyesi olarak bir çok mağazada satıldığı için sürekli pazarlanmaya çalışılır. Gıda takviyesi olmasına karşın yukarıda belirtilen riskleri vardır ve mutlaka bilinçli kullanılmalıdır. İşin içine serotonin gibi bir beyin kimyasalı girdiği zaman X bir dükkandan takviye olarak almak pek akıl karı değildir. Özellikle psikolojik tedavi görenler, bu ürünün serotonin sendromuna yol açabileceğini bilmeleri gerekir. Bu konu hakkında en detaylı bilgiyi size sadece bir Psikiyatrist verebilir.