5-HTP ve melatonin arasındaki farklılıklar nelerdir?

5-htp ve melatonin çok fazla yaygın değildir. 5-HTP amino asitten yapılmış ve nörotransmitere dönüştürülmüştür ve melatonin, beyin içerisindeki bir bez tarafından salgılanan bir hormondur. Melatonin düzenli uykuya yardımcı olur ve 5-HTP üzerinde yardımcı klinik depresyonu rolü için daha fazla çalışılmıştır. Bir çalışmada insomni için 5-HTP incelenmiştir ancak yüksek dozajda ve etki göstermesi için üç ay boyunca kullanılması gerekmektedir. Uyumanıza yardımcı olacak bir takviye arıyorsanız, melatonin en iyi seçimdir. Takviyeler dikkate alındığında, bu besleyici öğeleri almadan önce her zamanki gibi doktorunuza danışın.

5-HTP Kullanımı

5-hidroksitriptofan veya 5-HTP, vücudunuzun temel amino asit triptofandan ürettiği bir kimyasaldır.  Daha sonra vücudunuz 5-HTP alır ve nörotransmiter serotonini yükselten duyguduruma dönüştürür. Bu nedenle, 5-HTP çalışmaları kronik olarak düşük Serotonin seviyesine ilişkin hastalıklara odaklanmıştır. Küçük çaptaki çalışmalar, klinik Depresyon tedavisinde antidepresan kadar etkili olduğunu göstermektedir ancak büyük çaptaki çalışmalarda emin olmak için daha fazla bilgi gerekmektedir. 5-HTP ve obeziteye ilişkin çalışmalar umut vericidir ve katılımcılar takviyeyle plasebodan daha fazla kilo kaybetmiştir. Bununla birlikte, dozlar yüksektir ve yan etkilere neden olmuştur. Bu besleyici öğelerin diğer kullanımları fibromiyalji, insomni ve migrene yöneliktir.

5-HTP Dozajları ve Güvenliliği

Maryland Medical Center Üniversitesine göre, 5-HTP’nin standart dozu günde bir ila üç kez arası 5 mg’dır ancak çalışmalarda daha yüksek dozlar kullanılmıştır. Bununla birlikte; daha yüksek dozlar toksisiteye neden olabilir ve bu takviyeleri hekim gözetimi olmadan yüksek dozlarda kullanmayın. Yüksek dozlar, eozinefilik miyalji sendromu olarak bilinen bir durumun yanı sıra beyin ve karaciğer toksisitesine de neden olabilir. 5-HTP’nin diğer yan etkileri bulantı, Mide ekşimesi ve gazdır. Diğer antidepresanlarla birlikte aldığınızda; yüksek kalp hızı, duygu durum değişiklikleri, sıcak basması ve koma semptomlarına sahip serotonin sendromu da yaşayabilirsiniz.

Melatonin Kullanımı

Melatoninin birincil kullanımı insomniye yöneliktir. Beyindeki pineal bez, vücudun uyku-uyanıklık döngüsünü kontrol etmeye yardımcı olması için bu hormonu salgılar. Bu nedenle; insanlar, insomniye ilişkin bedensel ritim bozukluğuna ve vardiyalı işte çalışılmasına yardımcı olmak için kullanmıştır. Çalışmalar, insanların daha iyi uyumasına yardımcı olduğunu göstermiştir ancak araştırmacılar nedeninden emin değildir. Bazıları, çocukların yüksek seviyede melatonin üretme eğiliminde olmasından dolayı yaşlanma süreciyle ilgili olduğunu da düşünmektedir. Bu besin öğelerine ilişkin diğer kullanımlar benzodiazepinlerden ayrılmayı, göğüs kanserini ve dikkat eksikliğini içermektedir.

Melatonin Dozajları ve Güvenliliği

Doğru melatonin dozajı elde etmek için bazı deneyler yapılmaktadır. Maryland Medical Center Üniversitesine göre; 0.1 mg – 0.3 mg sizin daha iyi uyumanızı sağlayabilmesine rağmen, insomni için yatma zamanından bir saat önce 1 mg – 3 mg alın. Bununla birlikte; bu doz işe yaramazsa, dozu yatma zamanından bir saat önce 5 mg – 6 mg olarak yükseltin. Bedensel ritim bozukluğu için, uyumak istediğiniz zamandan bir saat önce 0.5 mg – 5 mg alınması iyi bir stratejidir. Ayrıca; iki gün boyunca yatma zamanından bir saat önce 1 mg – 5 mg ve daha sonra iki ila üç gün boyunca en yüksek dozda alabilirsiniz. Melatoninin yan etkileri gün içinde sersemlik, canlı rüyalar ve mide krampıdır.