5-Htp Plus kontraendikasyonları

5-htp Plus; L-5-hidroksitriptofan, piridoksal-5-fosfat, nörotransmitterler L-tirosin ve L-glutamin kombinasyonu içeren bir takviye için marka adıdır. Bu takviyenin pazarlamacıları, beyinde Serotonin seviyelerini artırmada yararlı olduğunu söylemektedir. Bununla birlikte; özellikle vücudunuzda serotonini artıran ilaçlarla bir dizi ilaç etkileşimi meydana gelebilir, bu yüzden almadan önce 5-HTP Plus kullanımı için kontraendikasyonları doktorunuza danışın.

5-HTP Plus

Bu ürün; Douglas Labs’a göre 75 miligram L-5-hidroksitriptofan veya 5-HTP, 7.5 miligram piridoksal-5-fosfat ve 50 miligram L-tirosin ve L-glutamin nörotransmitterler kombinasyonu içermektedir. Bu takviye, vücudunuzun serotonin seviyesini artırarak Depresyon, huzursuzluk, uyku bozuklukları ve alkol suistimali içeren bir dizi durumda tedaviye yardımcı olabilir. Bu takviyenin pazarlamacıları günde iki tablet alınmasını önermektedir. Douglas Labs, yeteri kadar vitamin B-6 alımının vücudun 5-HTP kullanımını ve serotonin sentezini desteklediğini belirtmektedir.

Serotonin Sendromu

Serotonin, gastrointestinal kanalınızda ve merkezi sinir sisteminizde birincil olarak yer alan monoamin bir nörotransmitterdir. Hücrelerinize mesaj taşımadan ve duygudurumunuzdan, iştahızından, uykunuzdan ve daha fazlasından sorumludur. Fazla serotonin ateş, titreme, nöbet ve kas rijiditesi gibi semptomlara sahip serotonin sendrom adı verilen hayati tehlike taşıyan bir duruma yol açabilir. Anti-depresan, tramadol veya triptanlar gibi serotonin seviyesini artıran başka ilaçlar alıyorken 5-HTP Plus alırsanız serotonin sendromu meydana gelebilir. Ayrıca, 5-HTP diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

5-HTP Kontraendikasyonları

Maryland Medical Center Üniversitesi, UMMC 5-HTP maddesinin kullanımı için bir dizi önlem olduğunu belirtmektedir. Çocuklar, karaciğer hastaları, emziren anneler ve gebe kadınlar 5-HTP almamalıdır. Diyabet hastasıysanız veya yüksek kan basıncına sahipseniz bu ilacı almadan önce doktorunuza danışın.

Piridoksal-5-Fosfat Kontraendikasyonları

Belirli ilaçlar alırken aktif vitamin B-6’nın sentetik bir formu olan piridoksal-5-fosfatı doktorunuza danışmadan kullanmayın. Piridoksal-5-fosfat, antibiyotik absorpsiyonuyla etkileşime girebildiğinden tetrasiklin antibiyotikler alıyorsanız 5-HTP Plus almayın. Bu takviye, düzgün absorpsiyonu bloklayan nöbet ilacı dilantin veya phenytoin ile etkileşimi geirebilir.

L-tyrosine ve L-glutamine kontraendikasyonları

Bir antidepresan formu olan monoamin oksidaz inhibitörleriyle birlikte L-tyrosine alınırsa yüksek kan basıncına neden olabilir. L-tyrosine, tiroid hormonu seviyelerinin çok yükselmesine neden olduğundan 5-HTP Plus takviyesinin alınması tiroid hormonlarını etkileyebilir. L-glutamin, bazı kanser tedavilerinin etkinliğini artırabilir; bununla birlikte, Maryland Medical Center Üniversitesi bazı insanlarda tümör büyümesine katkı sağladığını belirtmektedir.