5-HTP alımı ve kortizol

5-Hidroksitriptofan veya 5-htp, proteinde bulunan bir amino asit olan triptofanın kimyasal olarak değiştirilmiştir bir formudur. Selüler iletişim için sinirlerinizin kullandığı kimyasallar olan nörotransmitterleri oluşturmak için vücudunuz 5-HTP kullanır. 5-HTP alımının, hormon kortizol dahil vücudunuzdaki bir dizi kimyasal üzerinde etkisi bulunmaktadır.

Kortizol Hakkında

Kortizolün serbest bırakılması sağ kalımda önemli bir rol oynar. Vücudunuzda kısa süreli kortizol seviyesi artışı, kavga et-kaç tepkisine verdiğiniz yanıta katkı sağlayan kortizolün serbest bırakılmasıyla strese karşı yanıtınıza yardımcı olur. Normal olarak, kortizol seviyeniz gün içinde değişiklik gösterir: tüm gece açlık stresinden dolayı sabah yüksektir ve gün içinde adım adım düşer. Kronik olarak artan kortizol seviyesi; obeziteye, depresyona ve olası kısırlığa neden olan bir bozukluk olan Cushing sendromu dahil bir dizi sağlık durumuna sebep olur.

5-Htp Fonksiyonu

5-HTP, beyninizdeki nörotransmitterlerin seviyesini kontrol edilmesine yardımcı olur. Hücreleriniz; açlığı, duygudurum düzenini ve duygusal durumunuzu kapsayan bir kimyasal olan serotonini üretmek için 5-HTP kullanır. 5-HTP takviyelerinin alınması yeni Serotonin üretimini desteklemeye yardımcı olur ve böylece beyninizdeki kimyasalların seviyesi artar. Serotonin vücudunuzdaki diğer bileşiklerle etkileşime girdiğinden, 5-HTP’nin diğer hormonlar üzerinde de etkisi bulunmaktadır.

5-Htp’nin Kortizol Üzerindeki Etkisi

Vücudunuz, serotonin ve kortizol üretimi dengesini korur: daha fazla serotonin mevcutsa, vücudunuz daha fazla kortizol üretir veya tersi bir durum söz konusudur. Kortizol üretiminden sorumlu hormon bezleri olan adrenal bezleriniz, kan dolaşımınızda serotonin seviyesini algılayan reseptör içerir. Serotonine maruz kaldıktan sonra, adrenal bezleriniz kortizolü kan dolaşımına bırakır. Sonuç olarak; 5-HTP alımı ve vücudunuzun serotonin seviyesinin artması, kortizolü de etkiler ve vücudunuzun kortizol seviyesini de artırır.

Yan Etkiler ve Alınacak Önlemler

Doktor gözetimi olmadan asla 5-HTP almayın. 5-HTP takviyesi suistimalinin bir sonucu olarak vücudunuz aşırı serotonin üretirse, aşırı serotoninden kaynaklanan nörolojik hasarla nitelendirilen bir durum olan serotoinin sendromu gelişebilir. Ayrıca, 5-HTP geçici olarak artan kortizol seviyesindeki rolüne ilişkin yan etkilere neden olabilir; The Franklin Institute’ye göre, kortizol Hafıza oluşturma yeteneğinizi düşürebilir. Tıp uzmanı, olumsuz yan etkileri önemli ölçüde artırmadan vücudunuza yarar sağlama olasılığı yüksek 5-HTP dozajını önerebilir.