5-HTP akneyi tedavi eder mi?

5-hidroksitriptofan veya 5-htp, nörotranmitterlere veya beyin hormonlarına karşı doğal olarak oluşan bir amino asite ve kimyasal perkürsördür. Bu nedenle, 5-HTP Depresyon için popüler reçetesiz doğal tedavi haline gelmiştir; ayrıca, genellikle iştah bastırıcı ve uyku yardımcısı olarak da önerilmektedir. Akne çeşitli neden faktörlerine sahiptir ancak hormon dengesizliği birinci sıradadır. Bazı anekdota dayalı şikayetlerde; diğerlerinin parçalamaya katkı sağladığı belirtilirken, 5-HTP’nin akneyi kontrol etmeye yardımcı olabildiği belirtilmektedir. Akne sizi endişelendiriyorsa, bir dermatologa başvurun.

5-HTP

5-HTP, amino asit triptofandan elde edilen Serotonin ve melatonin sentezinde metabolik bir ara üründür. Serotonin, dengeli duygudurum ve iyi hissetme için gerekli bir nörotransmitterdir. Bazı klinik araştırmalarda, “Compendium of Pharmaceuticals and Specialties”e göre depresyon tedavisinde 5-HTP’nin etkililiği kanıtlanmıştır. 5-HTP, Prozac ve Zoloft gibi antidepresan ilaçlara benzer şekilde çalışmaktadır. Ayrıca; 5-HTP, pineal bezden salgılanan melatonin üretimi için ve normal uyku döngüleri için gereklidir. Diyet takviyesi olarak ABD’de ve Kanada’da reçetesiz satılmaktadır.

Akne

Akne; birincil olarak yüzde, boyunda, omuzlarda ve sırtta oluşan kızarmış, iltihaplı sivilce veya kistlerle nitelendirilen bir deri durumudur. Akne, General and Systematic Pathology”ye göre en yaygın şekilde gençlerde ve daha az kapsamda genç erişkinlerde, gebe kadınlarda veya PMS deneyimlilerde oluşur. Akne, androjen ve östrojen gibi hormon dengesizliğinin bir parçası olarak ortaya çıkar ayrıca bakteriyel enfeksiyon, deri iritasyonu ve besin hassasiyetinden de meydana gelebilir. Stres, depresyon ve endişe duyguları da akne parçalanmalarına bağladır.

5-HTP ve Akne

5-HTP; depresyon, endişe ve PMS semptomlarını azaltma yeteneği için iyi oluşturulmuştur. Bu nedenle; bu faktörler akne parçalanmalarınızın altta yatan nedeni ise, 5-HTP ile takviye yararlı olabilir. Ayrıca; 5-HTP, “American Diabetes Association Guide to Herbs and Nutritional Supplements”e göre diyetinizdeki şeker miktarını azaltan karbohidrat isteğini de azaltır. Arıtılmış şekerin aşırı tüketimi, bekteriyel enfeksiyon riskini artırarak bağışıklık sisteminizin fonksiyonunu azaltır. Ayrıca, iltihaplı deri olarak açığa çıkan işlenmiş şekere karşı hassas olabilirsiniz. Bazı kişiler, 5-HTP alımının aknenin parçalanmasına yol açtığını belirtmektedir ancak “PDR for Nutritional Supplements”, bu durumun sinirleri ve deriyi etkileyen günde 20 miligramdan fazla vitamin B-6 doz aşımıyla ilgili olduğunu belirtmektedir.

Öneriler

5-HTP besinlerde bulunmaktadır ancak beyin hormonları üzerinde etki yaratacak kadar önemli miktarda değildir; bu yüzden, takviye terapötik yarar sağlamak için tek yoldur. Aknenin yan etkilerinden endişeleniyorsanız B-6 içermeyen bir takviye seçin. Yayınlanma sırasında, akne için doğrudan bir tedavi olarak 5-HTP’ye bağlı bir kanıt bulunmamaktadır. Akne için daha yaygın kullanılan tedaviler hakkında bilgi edinmek üzere bir dermatologa başvurun.