40 yaşından sonra ben çıkmaz mı?

Benler dünden bugüne nelere yoruldu. Çok benli olana çok kısmetli dendi. Yüzünde beni olan güzel, elinde beni olan maharetli sayıldı. Beni olmayan çaresiz siyah göz kalemini aldı, dudakların sağ ya da sol üstüne, az yanağa yakın küçük bir nokta konduruverdi. 

Ben hemen her devirde güzellikle ilişkilendirildi, aşığın aklını başından alan muazzam etkisi üzerine şiirler şarkılar yazıldı ama durumun aslı o pek iç acıcı değil maalesef. Benler cilt kanseri riski demek. En tehlikeli cilt kanserlerinden melanoma riskinden korunmak için benleri sürekli izlemek şart. 

Benleriniz konusunda size çok iş düşüyor. Güneş ışığına dikkat listenin başında. Benlerinizi sürekli kontrol ettirmek, benlerinizdeki değişiklikleri erkenden fark etmek tedavi için kritik önemde. Benleriniz çok sayıdaysa, ailenizde cilt kanseri olan varsa özellikle özen göstermelisiniz. Açık tenli olmak, anormal benlere sahip olmak, güneşten çabuk etkilenmek korunma gerektiren diğer faktörler. 

Ben kontrolü

Sizde ya da aile çevrenizde ben yaygınsa vücudunuzu sürekli kontrol etmelisiniz. Benlerin çoğu kanser riski taşımaz. Mevcut benlerden farklı renkte ve biçimde oluşan, 40 yaşından sonra beliriveren benler tehlikeli olabilir.

Bende renk değişikliği fark ederseniz vakit kaybetmeden aile hekiminize başvurmalısınız. Benlerinizde kanama, acıma, sızlama varsa Doktor müdahalesi gerekir. Doktorunuz benin daha ayrıntılı incelenebilmesi için sizi cilt doktoruna yönlendirebilir. 

Ben kontrolünde nelere dikkat etmeliyim?

Doğrudan göremeyeceğiniz benleri kontrol etmek ayna kullanabilirsiniz. Özellikle güneş gören yerlerinizdeki benlere dikkat edin. Eller, kollar, göğüs ve kafa bu yerlerin başında. Benlerinizde zamanla değişiklik olmuyorsa endişelenecek bir şey yok.

Benlerin cilt kanseri belirtisi olduğunu gösteren belirtileri sıralayalım:

Asimetrik ben. Benin bir yarısı diğer yarısına benzemez. 

Kenar. Benin sınırları belirgin, düzgün ya da hizalı olmayabilir. 

Renk. Benler kahverengi, siyah, mavi, beyaz ya da kırmızı renklerde olabilir.

Çap. Benin çapı 6 mm’den büyükse risk de büyür. 

Yükseklik. Ben ciltten yüksekte görünebilir.

Büyüyen ya da sonradan çıkan ben konusunda her zaman şüpheli davranmalısınız. Yeni ben fark ettiğinizde aile hekiminize gecikmeden danışmalısınız. Aile hekiminiz şüphelenirse dermatoloğa görünürsünüz. Dermatolog incelemenin ardından cildinizden örnek alarak biyopsi sonucunu görmek isteyebilir. Bende kanser varsa testin sonucu kanserin ne kadar derine işlediğini gösterir. 

Melanoma erkeklerde sırt, kadınlarda alt bacak bölgelerinde daha yaygın görülüyor. 

Cilt kanseri kontrolü

Kendi kendinizi kontrol etmeniz mümkün. Bunun için birkaç ipucu verelim:

Banyodan sonra, özellikle hala ıslakken cildinizi inceleyin.

Boy aynası kullanın. Kafanızdan başlayarak ayak parmaklarınıza kadar inin. Parmak araları, ayak altları, avuç içleri, diz arkaları gibi gizli alanları da kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Ense ve omuz için ikinci bir aynaya ya da bir yakınınıza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Vücudunuzdaki benlerin günlüğünü tutun. Fotoğraflarını çekin. Tarih atın. Bu değişiklikleri gözlemlemeyi kolaylaştıracak. Değişiklik sezerseniz doktorunuza başvurun.

Hamileyseniz, menopoza giriyorsanız ya da ergenlik gibi hormonlarınızın değiştiği başka bir dönemden geçiyorsanız benlerinizdeki değişiklere özellikle dikkat etmelisiniz.