35 yaşından sonra hamilelik riskli mi?

Hamilelik kararını erteleyenlerden misiniz? Yıllar kuş gibi uçuyor. Hastalıklar kapıda bekliyor. En iyisi geç kalmadan çocuk da yapın kariyer de.

Yaş ilerledikçe doğurganlık azalıyor, bunu biliyoruz. Ama ne zaman azalmaya başladığı hepimizin kafasını kurcalıyor. Özellikle kariyer yapayım derken anne olmayı sürekli erteleyenler için konu kritik önemde.

Doğurganlığın hızla düşüşe geçtiği yaşlar 30’lar. Özellikle de 35 sonrası. Şimdi gelin nedenlerine bakalım:

•    Yumurtlama dönemindeki sağlıklı yumurta sayısının azalması

•    Hormonlardaki değişimlerin yumurtlama sorunlarına yol açması

•    35’ten sonra yumurta sayısının azalması

•    Eşinizde sperm sayısının azalması

•    Cinsel ilişki sıklığının azalması

•    Başka jinekolojik sorunlar (yaygın kısırlık nedenlerinden endometriyozis buna örnek.)

35’ten sonra hamile kalmak güvenli mi?

Gelişmiş teknolojilerle 35 yaşından sonra hamile kalsanız bile sağlıklı hamilelik dönemi geçirmeniz zor. Uygulamalar geçmişe göre çok daha güvenli olabilir ama hala riskler söz konusu. Bebek sahibi olmayı planlıyorsanız yaşayabileceğiniz zorlukları önceden öğrenmelisiniz. Doktorunuzla görüşerek  önlemler almalısınız. Doktorunuzla hamile kalma şansınızı arttıracak seçenekleri de konuşabilirsiniz.

35’ten sonra doğurmak bebekte özür riskini arttırır mı?

Annenin yaşıyla doğumsal kusurlar doğru orantılı. Yaş ilerledikçe hücrelerde bölünme güçlükleri baş gösteriyor. Yumurta düzgün şekilde bölünemiyor. Bu da kromozom sayılarında eşitsizliğe yol açıyor. Sonuç olarak bebekte doğumsal kusurlar ortaya çıkıyor.

Yıllardır 35 yaş ve üzeri kromozom sorunları açısından en riskli grup kabul ediliyor. Çarpıcı örneği şu: 20’li yaşlardaki annelerden doğan 1400 bebekten 1’i Down sendromluyken 35 yaş üzeri annelerde bu oran 100’de 1.

35 yaşından sonraki hamilelikte düşük riski fazla mı?

Normalde düşük riski yaklaşık %15 civarındayken 35 yaş üstü annede bu risk % 25. Bu oran azımsanacak gibi değil. Sorun belli: kromozom problemleri.

35 yaşından sonraki hamileliklerde başka hangi riskler var?

Kronik sağlık sorunları: Yüksek kan basıncı ya da diyabet 30’lu ve 40’lı yaşlarda anne olan kadınlarda sık görülüyor. Hamile kalmayı planlıyorsanız öncesinde doktora görünerek sağlık testinden geçmelisiniz. Olası riskler için önlem almalısınız. Bu sayede hamileliğiniz hem sizin için hem de bebeğiniz için çok daha kolay geçebilir.

Yüksek kan basıncı ve diyabet sorununuz olmasa da, 30’lu yaşlarınızdaysanız ve hamileyseniz risk grubundasınız. Hamilelik bu sorunları tetikleyebilir.

Düşük: 35 yaş civarındaki hamile kadınlarda yaygın sorunlardan. Ayrıca annenin yaşı büyüdükçe doğacak bebeğin kilosunda da azalma oluyor. Bebek beklenenden zayıf doğuyor.

Sezaryen: Özellikle ilk bebeğinizse, 35 yaşından sonra büyük ihtimalle sezaryen doğum yapılıyor.

35 yaşından sonra hamileliklerde sağlık bir bebek için dikkat etmeniz gerekenler

35 yaşından sonra bebek doğurmanın pek çok riski var. Ama sizin yine de anne olmak istemenizden daha doğal bir şey yok. Bu riskleri en aza indirmek elinizde. Bebeğinizin sağlıklı doğması için birkaç bilindik önerimiz olacak:

Hamilelik sırasında folik asit takviyesi alın: Aslında bu tüm hamileler için gerekli. Günlük besinlerinizin yanında folik asit takviyesi sağlıklı bir bebek doğurmak için kritik önemde. İlla folik asit kapsülü yutmanıza gerek yok. Doğal yollardan folik asit almak çok daha sağlıklı. Önerimiz yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller.

Kafein miktarını azaltın: Günde 200 miligramdan fazla kafein hamileler için zararlı. Kafein deyince akla ilk gelen kahve. Kuşkusuz hamilelikte kahveyi azaltmak, hatta kesmek gerektiğini ilk kez duymuyorsunuz. Ama kafein sadece kahvede yok. Gazlı içecekler ve çikolata da kafein yönünden epey zengin.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirin: Hamilelik sırasında yedikleriniz ikiniz için de önemli. Doktorunuzdan öneriler alabilirsiniz. Yeterince vitamin ve mineral almaya, bol süt içmeye dikkat edebilirsiniz.

Düzenli egzersiz yapın: Hamilelikte spor olur mu demeyin. Çok faydalı. Tabii ki ağır ve yıpratıcı sporlardan bahsetmiyoruz. Hamilelikte egzersizler daha hafif ve rahatlatıcı olmalı. Pilates olur. Yoga olur.

Alkol almayın: Hamilelik sırasında doktorunuzdan habersiz ilaç almanız bile çok sakıncalı. Bir de alkolün etkilerini düşünün.

Sigara içmeyin: Her zaman zararlı, şimdi daha zararlı. Bebeğinizin sağlığı için ara verin.