21 Günde Nasıl Kilo Verilir?

21 günde kilo vermek için düşük kalorili besinler tüketmeli ve her gün egzersiz yapmalısınız. Diyet ve egzersiz programı uygulamak, genetiğinize, şu anki ağırlığınıza ve formunuza bağlı olarak 21 günde yaklaşık 453 gramdan 4 kiloya kadar incelmenize yardımcı olacaktır. Yaklaşık 453 gram vermek için günlük kalori harcamanıza ek olarak 3,500 kalori yakmanız gerekli. Bir haftada yaklaşık yarım kilo vermeyi, bir günde aldığınız kaloriyi 500 ya da daha fazla miktarda azaltarak ya da aerobik egzersizleri yapıp daha fazla kalori harcayarak başarabilirsiniz. 

İlk adım

Toplam kalori ihtiyacınızı beş ya da altı öğünle karşılayın. “Sağlıklı Diyet” kitabının yazarı Tosca Reno’ya göre, gün boyu sık sık yemek Metabolizma hızınızı artırmanızı sağlıyor.

İkinci adım

Günde 500 kalori azaltın. Bunun basit yolu işlem görmüş, rafine şeker içeren yiyeceklerden kaçınmak ve taze az işlem görmüş yiyecek tüketimini artırmak. İşlem görmüş ya da rafine edilmiş besinler yüksek oranda kalori ve düşük oranda yaşamsal besin içeriyor. Reno’ya göre, toplam kalori içeriği düşük ve yaşam için gerekli besin oranı yüksek, az yağ içeren proteinli besinler, karmaşık karbonhidratlar ve temel yağ asitleri gibi maddeler içeren taze ve az işlem görmüş besinler vücut fonksiyonlarının daha fazla enerji harcamasını ve metabolizmanın hızlanmasını sağlayacaktır.

Üçüncü adım

Şekerli içecekler ve gazlı içeceklerin yerine suyu tercih edin. Meyve suları ve gazlı içecekler yüksek oranda şeker ve kalori içerir. Suyu bu içeceklerin yerine koymak bir günde binlerce kalori almanıza engel olur ve 21 günde kilo verme amacınıza ulaşmanızı sağlar. Hem diyet hem de normal gazlı içecekler içeriğinde yüksek oranda sodyum ve karbon içerir; bunlar da vücudunuzun su toplayıp göbek çevresinde şişkinliklere neden olur. İçme suyunu içebileceğiniz hale getirmek için içine portakal veya limon sıkabilir ya da daha değişik bir tat istiyorsanız içine zencefil ve salatalık ekleyebilirsiniz.

Dördüncü adım

Günde otuz dakika aerobik egzersizleri yapın. Sağlık Yönetimi kalp sağlığı ve kilo kontrolü için, günde orta şiddette aerobik egzersizi yapmanızı tavsiye ediyor. Yürüyüş, tempolu koşu, koşu, dans ve yüzme gibi aerobik egzersizler saatte 400’den 9002 kalori harcar ve 21 günde kilo kaybına yardımcı olur.

Beşinci adım

Haftada üç ya da dört kez güç arttırıcı antrenman yapın. MayoClinic.com internet sitesindeki bilgiye göre, kaslar yağ dokusundan daha fazla kalori yakar; bu nedenle doğal olarak ne kadar çok kasa sahip olursanız vücudunuzun yaktığı enerji de o kadar fazla olur. Kas yapmak demek vücudunuzu irileştireceğiniz anlamına gelmiyor. Kaslarınızı güçlü hale getiren, temel güç arttırıcı egzersiz eğitimi size daha sıkı bir görünüş kazandıracak ve 21 günde kilo verme amacınıza hızla ulaşmanız için günlük daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olacaktır. Ağırlık kaldırmak, direnç bantları kullanmak ya da kendi vücut ağırlığınız kaslarınızın gücünü artırmada etkili yollardır.