2013’de SEO Nasıl Yapılmalı? Neler Değişiyor?

SEO’da meydana gelen değişimler düşünüldüğünde 2012 yılı olaylarla dolu bir yıl oldu. Arama sahnesini değiştiren birçok önemli güncelleme meydana geldi.EMD güncellemeleri her zamanki gibi spam sitelerin çoğunu sildi. Ancak bu Google’ın attığı tek adım değil. Google düşük kalitedeki siteleri üst sıralardan silmek için algoritmalarını yılda yaklaşık 500 kez güncellemektedir. Google arama sonuçlarını daha iyi hale getirmek için çalışmalarını her zaman sürdürecektir.

Arama motoru optimizasyonu artık çocuk oyuncağı değil. Google’da üst sıralara çıkabilmek artık çok daha zor. Bunu başarabilmek için yenilikçi stratejiler uygulamak gerekiyor.

Peki, 2013’te SEO’nun görünümü nasıl? Bu sorunun cevabı henüz net değil. Hiç kimse 2013’te meydana gelecek güncellemelerle ilgili net bilgi sahibi değil. Google’ın gerçekleştireceği güncellemelere ilişkin şiddetli tartışmalar yapılıyor. Bazıları içerik pazarlaması savunurken diğerleri sosyal medya varlığının geleceğinin olduğunu düşünüyor. Bazıları ise Google’da üst sıralara çıkabilmek için SEO yöntemleri araştırıyor.

Edindiğim tecrübelere ve kişiler arasında geçen konuşmalara dayanarak 2013’te SEO’da meydana gelebilecek önemli değişiklerin listesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Author Rank (Yazar Sıralaması)

Google’ın Author Rank konusunu nasıl ele aldığı 2013’te en büyük arama faktörlerinden biri olacak. Bu konu tüm internet pazarlama dünyasını alt üst edebilir.

Google her bir blog yazarına niche otoritesi ve alan adı uzmanlığı gibi çeşitli parametrelere dayanan bir Author Rank atayacaktır. Rank ne kadar yüksek olursa yazarın popülerliği de o kadar yüksek olacağı için bu Rank önemlidir. Yazarın popülerliğinin artmasıyla da içeriklerinin arama motorlarında yükselme şansı artacaktır. Google tam olarak açıklamadığı için kimse Author Rank’i etkileyen faktörleri tam olarak bilmemektedir.

Google ESA

2013 yılında yapılması beklenen önemli diğer bir güncelleme Google ESA (Equivalency Score Algorithm) güncellemesidir. ESA’nın her bir anahtar kelimeye birkaç faktöre dayanılarak puan verildiği Google Adwords Quality Score’la aynı şekilde çalışması bekleniyor. ESA faaliyete geçirilirse online işletmeler üzerinde büyük bir etkisi olacak. ESA üst sıralardaki bazı sitelerin etkisini etkili bir biçimde azaltacak ve tüm işletmeler için daha geniş alan yaratacak.

Disavow Link Aracı (Reddedilen Bağlantı Aracı)

Disavow Link Aracı sitelerin backlink yapısındaki verileri toplamak için geliştirilmiştir. 2013’te Google bu aracı sitelere zarar veren linkleri algoritmasından temizlemek için kullanacağa benziyor. Bu araç spam siteleri ve düşük kalitedeki backlinkleri engellemek için kullanılacak. Sonuç olarak, forum gönderileri backlink oluşturmak için kullanılamayacak.

Sosyal Medyanın Varlığı

2013 yılında SEO sayısız sosyal ağ, etkili bir sosyal medya varlığının kullanımı ve gelişiminden önemli ölçüde etkilenecek. Site sahipleri ve teknisyenler sitelerinin arama sıralamasında üst seviyelerde olmasını istiyorlarsa kendileri için bir niche üretmeleri gerekmektedir. Facebook, Twitter, StumbleUpon, Pinterest, Delicious, Linkedln, MySpace ve Google+ gibi sosyal ağlar üzerinde içerik paylaşmanın önemi artacak. Sosyal medyada popüler olma bir sitenin kaderini belirleyecek.

Google’ın bir sitenin sosyal medyada varlığına bu kadar önem vermesinin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak buna ilişkin birçok teori vardır. Sosyal medyanın varlığı sitenin içeriğinin faydalı olduğunun bir kanıtıdır. Sitenizin içeriğinin faydalı olması demek Google’da üst sıralarda olmanız demektir.

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama da 2013 yılında önemli bir rol oynayacak. Dijital pazarlama, tıklama başına ödeme stratejileri aracılığıyla piyasa amaçlı içerik oluşumundan sosyal medya kullanımına kadar tüm online pazarlama yelpazesini yavaş yavaş bünyesine katacak. Beklenen bazı Google güncellemeleri sebebiyle her geçen gün daha fazla marka dijital pazarlama alanına yönelmeye başlayacak.

SEO’da Köklü Değişiklikler Yok

SEO’nun 2013 yılında temelde nasıl değişeceğini açıklayarak yazımıza başladık. Aslında SEO’nun temeli aynı kalacak. Site sahiplerinin hoşuna gidecek mi gitmeyecek mi bilmiyorum ama içerik konusu her şeyden önemli olmaya devam edecek. Yüksek kaliteli, iyi yazılmış, ustalıkla görüntülenen, işlevsel olarak faydalı içerikler üst sıraların kapılarını açan anahtarlar olacak. Aslında her sitenin akıcılığı ve kullanıcıların faydalanabilecekleri eşsiz içeriğe ihtiyacı var. Bir site bu kurallara uyarsa başarılı olma ihtimali artar.

Otomatik link gönderme gibi şu anda kabul edilen uygulamalar artık işe yaramayacak. Bu tür uygulamaların arama sonuçlarını hileli bir şekilde etkilediği açıklandı. Google backlinkleri detaylı bir şekilde incelemeye başladı ve bu 2013’te de devam edecek.

Google ve diğer arama motorlarının 2013’te stratejilerini nasıl uygulayacaklarını görmek için beklemekten başka şansımız yok. Ancak arama sonuçlarının dürüst bir biçimde şekil almasını sağlamak için çalışmalarını sürdürecekler. Ayrıca, sitelerin müşteriler için faydalı ve zengin içerikler içerip içermediğini de yakından takip edecekler. Bütün bunları bekleyip göreceğiz.

Peki siz? 2013 için hazır mısınız? Gelecek yıl ya da sonraki yıllarda nelerin değişeceğini tahmin edebiliyor musunuz?