11 – 14 yaş arası gençlerde neler değişir?

Ergenlik zor bir süreç. Özellikle de ilk başlarda. Vücutta yaşanan değişimlere bir de psikolojik ve sosyal değişimler eklenince kafalar karışıyor, iş içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Ancak canınızı sıkmayın. Çünkü bu geçiş sürecinde size destek olmak için sıraya girmiş insanlarla çevrilisiniz. Tabii şimdilik size öyle gelmiyor olabilir. 

Ergenlik dönemine girerken kendinizi her ne kadar yetişkin bir birey gibi görmeye çalışsanız da hala daha çocukluktan kalma izler taşıdığınızı unutmayın. Daha önce de söylediğimiz gibi ergenlik bir geçiş süreci. Hem de çocukluğunuzu geride bırakıp yetişkinliğe adım adım yaklaştığınız bir süreç. Bu süreçte de pek çok açıdan değişim yaşayacaksınız. Bakalım ergenliğin ilk yıllarında yani 11 – 14 yaş arasında ne gibi değişimler sizi bekliyor.

Fiziksel değişim: Ergenlik vücutta değişim rüzgarlarının estiği yıllar. Şimdilerde adeta bir büyüme atağı içindesiniz. Kızlarda östrojen ve kadınlık hormonları arttığından göğüsler gelişiyor, boy uzuyor, vücut şekilleniyor, biraz kilo alınıyor ve regl dönemleri başlıyor. Erkeklerdeyse testosteron seviyesi arttığından yüzde ve üreme organları da dahil olmak üzere tüm vücutta tüylenme artıyor. Ergenliğin ilk dönemlerinde kızlar erkeklerden biraz daha önde. Hatta sınıfınızdaki kızların erkeklerden çok daha büyük göründüğünün siz de farkına varmışsınızdır. Bunun nedeni kadınların erkeklere oranla bu ilk adaptasyon sürecini daha hızlı yaşaması. 

Akıl gelişimi: Büyükler her şeyi gerçekten daha mı iyi bilir? Bunun kesin cevabı hala bulunamadı. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki büyükler sizden farklı düşünüyor. Çünkü beyindeki hormonal değişimlerin etkisiyle öğrenme, akıl yürütme, odaklanma ve hatırlama yetenekleri sizinkilerden farklı işliyor. Tabii bu demek değil ki siz bunlardan hiç birini yapamıyorsunuz. Aksine çocukların ve genç ergenlerin anlama, öğrenme ve hatırlama yetisi yetişkinlere göre çok daha iyi. Ancak şimdilik sorun olayların sonunu görememekte. Çok klasik bir örnek olacak ama bunu şöyle de açıklayabiliriz. Diyelim ki canınız hiç ders çalışmak istemiyor, ancak haftaya da çok önemli bir sınavınız var. Normal şartlarda yapmanız gereken oturup çalışmak.  Çünkü sınavdan başarılı olamamak geleceğinizi etkileyebilir. Ancak size göre sınava daha çok var ve şimdi çalışmasanız da olur. İşte bu mantık yaş ilerledikçe ortadan kalkacak. Siz de şaşıracaksınız ama bu olacak. Tek yapmanız gereken birkaç yıl sabretmek. 

Sosyal gelişim: Hiç şüphesiz ergenliğin en çetin savaşı bu alanda veriliyor. Çünkü çocukluk çağındaki o aile yanı huzurlu ortamdan yavaş yavaş uzaklaşılıyor ve kendi ayaklarınız üzerinde durmaya başlıyorsunuz. Örneğin çocukken arkadaşlarınızla kavga edince ailenizin yanına koşarken şimdilerde tüm derdinizi sıkıntınızı yakın arkadaşlarınıza anlatıyorsunuz. Hal böyle olunca en az sizin kadar kafası karışık arkadaşlarınız size en doğru tavsiyeleri veremeyebiliyorlar.  Bunun için unutmayın derdiniz ne olursa olsun ailenize açılın. Unutmayın ki onlar sizin % 100 iyiliğinizi isteyen tek insanlar. 

Ergenliğin ilk yıllarında çocuklar biraz garip ve hantal olabilir. Çünkü beyinlerindeki değişimler henüz vücutlarıyla uyum sağlayamamıştır. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmak mutlaka hayatınızın bir parçası olmalı. Çünkü bu şekilde hem çok daha iyi görünür hem de beyin vücut uyuşmazlığı ve hantallıktan çok daha çabuk kurtulabilirsiniz.