Videolar

 • Menisküs

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt ...

  Varis Nedir? – Prof Dr Kürşat Bozkurt

  21 saat önce

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt Varis konusunu anlatıyor.

 • Rhinoplasty

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış ...

  Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı)

  21 saat önce

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olan eğitici video.

 • ameliyat

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği ...

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (PNL) – Perkütan Nefrolitotomi

  21 saat önce

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği hastasının tedavi aşamaları hakkında Yrd. Doç. Dr. Cüneyd Sevinç sizlere bilgiler vermektedir. Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Kliniği ...

 • logonew

  Tarçın ve tarçının faydaları

  ‘Güzel olan her şey zararlıdır’ bakış açısı eskilerde kaldı. Tarçının faydası çok. Tarçın ve tarçının faydaları neymiş birlikte bakalım.

  Tarçın hemen hepimizin mutfağının başköşesinde. Tadı ve kendine has kokusunun yanında tarçın yüzyıllardır sağlığa olan faydalarından dolayı da mutfaklardaki yerini koruyabilmiş. Tarçın Güney Asya’da ve orta doğuda bulunan bir ağaçtan elde ediliyor. Dediğimiz gibi yiyeceklere hatta içeceklere tat ve aroma vermenin yanında sağlığa da birçok faydası var.

  Şimdi teker teker insanlar hangi kültürlerde tarçını hangi dertlerine ilaç olarak kullanmışlar bakalım:

  Antik Hindistan’da tarçın

  Hindistan’ın antik tedavi şekilleri ayurveda adıyla bilinir. Ayurvedada tarçının yeri epey sağlam. Kan dolaşımını düzenlemesi ve diğer ilaçların vücuda daha kolay yayılabilmesini sağlaması açısından bol bol kullanılmış. Ayurvedada tarçın özellikle zayıf, asabi ve üşüyen kişileri tedavi etmede kullanılmış. Bunun nedeni tarçının ısıtıcı ve enerji verici bir özellikte olması. Ayurvedaya göre şişman ve yağlı olan kişiler de tarçını kullanabilir ancak kararında olmak koşuluyla.

  Geleneksel Çin tıbbında tarçın

  Çin geleneğinde akupunktur ve bitki uzmanları tarçın tedavisinden yararlanmış. Çinliler ısıtıcı etkisi dolayısıyla hemen her hastalıkla mücadelede tarçından yardım almış. Günümüzde geleneksel Çin tıbbı doktorları hala tarçını yanında başka bitkilerle beraber reçete edebiliyor. Ayrıca tarçın böbreklerle ilgili sağlık sorunlarını çözmeye de yardımcı.

  Bakalım tarçın başka hangi problemlerin çözümüne yardımcı.

  Anti viral

  1918 yılındaki grip salgınında tarçın fabrikasında çalışan işçilerin gribe karşı bağışıklık sahibi olduğu anlaşıldı. Bütün ülkeyi kırıp geçiren İspanyol gribi tarçın fabrikasındaki işçileri teğet geçti. Hatta tarçının HIV’e karşı koruma potansiyeli bile var. İsrailli bir araştırmacı İncil’i referans aldığı bir tedavi şeklinde kutsal yağ olarak bahsedilen madde içinde tarçın bulunduğunu gözler önüne sermiş. 2007 yılında yapılan bir araştırmayla tarçının günümüzdeki virüslere karşı da koruyucu olduğu kanıtlandı.

  Kan şekeri kontrolü

  Karbonhidratlarla ve yağ bakımından zengin besinlerle tarçını buluşturan zihniyetin bir bildiği olduğu ortada. Bozanın üstüne dökülen elmalı kurabiyenin içine konulan tarçının faydası çok. Tarçın bu besinlerin kan şekeri üzerindeki etkilerini silmede ve midenin boşalma süresini yavaşlatmada etkili. Böylece kan şekerindeki ani düşüşleri de engelliyor. Tarçın insülin direncini engelleyerek tip 2 diyabeti olan kişilere yardımcı oluyor. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki tarçın diyabet ilaçlarının etkisini arttırmaya da yardımcı. Bunun üzerine yapılan deneyde diyabet ilaçlarının yanında tarçın da yiyen birinin kan şekerindeki düzelme sadece diyabet ilaçlarıyla iyileşmeye çalışanlara göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmış.

  Yağ – kas oranı

  Tarçın kandaki glikoz seviyesini yükseltiyor. Bunun yanında vücuttaki yağ oranını azaltıp, kas miktarını arttırma gibi özellikleri de var. En azından bunu kanıtlayan birçok araştırma yapılmış.

  Tarçın ve koku

  Tarçını masada gördüğünüzde heyecanlanmanızın ya da sevinmenizin tek nedeni tadı değil. Lezzetinin yanında kokusu da çok etkileyici. 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre tarçın kokusunun beyin fonksiyonlarını arttırdığı ortaya çıkmış. Araştırmaya katılanların hafıza yeteneklerinin, dikkat durumlarının ve göz – el koordinasyonunun arttığı gözlenmiş. Tarçın gibi beyin fonksiyonlarını arttıran başka bitkiler de var: yasemin, nane… Ancak bunların arasında tarçın en etkilisi seçilmiş. Tarçının kendine has kokusunu tarçın ağacında bulunan bir maddeden alıyor, meraklısına duyurulur.

  Anti mikrobik

  Tarçın zararlı bakterilerin, tümörlerin ve yapıların oluşmasını engelleyebiliyor. 2003’te yapılan bir araştırmada tarçın yağıyla ve tarçın yağı olmadan dondurulan iki tür sebze karşılaştırılmış. Tarçın yağı içeren sebzenin çürümeye ve bozulmaya karşı daha dayanıklı olduğu gözlenmiş. Araştırmacılar tarçının sadece güçlü bir koruyucu olmanın yanında sebzenin tadını da güzel bir hale getirdiğini saptamış. Yine tarçın üzerine yapılan başka bir araştırmada ise tarçının e – koli bakterisini ortadan kaldırmakta etkili olduğu ortaya çıkmış.

  Tarçın ve tarçının faydaları konusunda daha ayrıntılı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

  Bu yazıyı paylaş

  Mert Sert profil fotoğrafı

  Mert Sert

  Cevapsepeti.com yazarıdır.

  Lifli gıdalar neden bu kadar önemli?

  Sonraki Yazı »

  Diyet bozan 6 yiyecek

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir