Videolar

 • Menisküs

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt ...

  Varis Nedir? – Prof Dr Kürşat Bozkurt

  3 saat önce

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt Varis konusunu anlatıyor.

 • Rhinoplasty

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış ...

  Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı)

  3 saat önce

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olan eğitici video.

 • ameliyat

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği ...

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (PNL) – Perkütan Nefrolitotomi

  3 saat önce

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği hastasının tedavi aşamaları hakkında Yrd. Doç. Dr. Cüneyd Sevinç sizlere bilgiler vermektedir. Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Kliniği ...

  Sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır?

  Sinir sıkışması, sinirlerin çevresindeki dokuların sinirlere aşırı baskı yapması sonucu oluşan bir sinir hastalığı. Sorunlu bölgede ağrıya, uyuşukluğa ve karıncalanmaya neden oluyor. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabiliyor. Ancak sıklıkla el, kol, bilek, ayak, bacak ve belde ortaya çıkıyor. Erken tanı ve tedaviyle kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Ancak bunun için sinir sıkışmasının belirtilerini doğru okuyabilmek şart. Sinir sıkışmasının en bilinen belirtileriyse şöyle:

  •Sorunlu bölgede uyuşukluk ve duyu kaybı

  •Ağrı (Sinir sıkışması omurilikteki bir sorundan kaynaklıysa öksürme ve hapşırma gibi durumlarda ağrı artabilir)

  •Karıncalanma ve iğne batması hissi

  •Kaslarda güçsüzlük ve seğirme

  •El ve ayaklarda hareket güçlüğü

  Sinir sıkışması nasıl teşhis edilir?

  Sinir sıkışması şüphesiyle doktora giden kişi öncelikle fiziki muayeneden geçer. Muayene sırasında doktorunuz da sinir sıkışmasından şüphelenirse sizi bir dizi teste sokar. Bu testlerin toplam süresi yaklaşık olarak 1 saattir. Siz de doktora giderken programınızı buna göre yapmalısınız. Şimdi bu testlere ayrıntılı bakalım:

  Sinir ileti çalışması. Bu testte sinirlerdeki elektriksel iletim ölçülür. Bunun için sorunlu bölgeye bazı elektrotlar yerleştirilir. Sonrasında düşük miktarlarda elektrik yollanır. Bu işlem can yakmaz. Ancak biraz rahatsızlık verebilir. Test sonuçlarına bağlı olarak hem sinirlerdeki iletim bozuklukları hem de sinirlerin iletim hızı ölçülür. 

  Elektromiyografi (EMG). Bu işlemde kaslardaki elektrik deşarjı ölçülür. Test öncesinde ince iğne biçimindeki elektrotlar kaslar içine yerleştirilir. Bu sırada biraz ağrı hissedebilirsiniz ve sonraki birkaç gün ufak yaralar taşırsınız. Elektrotların yerleştirilmesinden sonra kasların hareket etmesi sağlanır. Sonuçlara bağlı olarak sinir sıkışmasının varlığı ve seviyesi hakkında önemli bilgiler edinilir.

  Manyetik rezonans görüntüleme (MR). Vücudun içindeki hem sert hem de yumuşak dokuların görüntülenmesinde işe yarar. Bunun için radyo frekansları kullanılır. Ön çapraz bağ yaralanmaları ve sinir sıkışması tanısında çok tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hem bağ dokularının, hem de kıkırdakların durumu hakkında ayrıntılı bilgi toplamak mümkündür.

  Sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır?

  Sinir sıkışması tanısı ardından sıra tedaviye geçer. Tedavinin ilk aşaması dinlenmedir. Bu aşamada doktorunuz sizden ağrıyı, karıncalanmayı ve uyuşmayı tetikleyen tüm hareketlerden korunmanızı isteyecektir. Ancak sinir sıkışmasının bulunduğu yere bağlı olarak hareketsizliği sağlamak için bir atel ya da bant kullanılması gerekebilir. Örneğin karpal tünel sendromuna bağlı olarak gelişen bir sinir sıkışmasında bu tür malzemeler kullanılabilir. 

  Dinlenme aşamasından sonra sıra fizik tedaviye geçer. Fizik tedavi sırasında uzman doktorunuz sinirler üzerindeki baskıyı hafifletmek için bir dizi hareket uygulamanıza yardımcı olur. Bu hareketler daha önce de söylediğimiz gibi hem sinirlerin üzerindeki baskıyı hafifletir, hem de kasların esnemesini ve güçlenmesini sağlar. 

  İlaçlar da sinir sıkışması tedavisinde rol alabilir. Özellikle analjezikler ve kortkosteroid enjeksiyonlar en sık başvurulan ilaçlardandır. Her iki grup ilaç da sinir sıkışmasına bağlı ağrıyı ve inflamasyonu azaltmaya yöneliktir.

  Tüm bu işlemler işe yaramazsa o zaman cerrahi müdahale uygulamak gerekebilir. Ancak bunun için en az 1 – 2 ay beklenir. Uygulanacak cerrahinin türü sinir sıkışmasının nedenine ve bulunduğu bölgeye göre değişir. Örneğin omurgadaki fıtık, sinir sıkışmasına neden oluyorsa fıtıklaşmış diskin bir bölümünün kaldırılması ya da sinirlere baskı yapan dokuların gevşetilmesi gerekirken, karpal tünel sendromuna bağlı sinir sıkışmalarında farklı yöntemler uygulanır. 

  Sinir sıkışması tedavisi hakkında güzel bir video:

  Sinir sıkışması hakkında diğer yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

  Bu yazıyı paylaş

  Sinir sıkışması nedir? Nasıl olur?

  Sonraki Yazı »

  Bacak açma hareketi nasıl yapılmalı?

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir