Videolar

 • Menisküs

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt ...

  Varis Nedir? – Prof Dr Kürşat Bozkurt

  7 saat önce

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt Varis konusunu anlatıyor.

 • Rhinoplasty

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış ...

  Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı)

  7 saat önce

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olan eğitici video.

 • ameliyat

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği ...

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (PNL) – Perkütan Nefrolitotomi

  7 saat önce

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği hastasının tedavi aşamaları hakkında Yrd. Doç. Dr. Cüneyd Sevinç sizlere bilgiler vermektedir. Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Kliniği ...

 • Mide Ekşimesi

  Mide Ekşimesi ve Engellemenin Yolları

  Her hafta mide ekşimesi yaşayan çoğunluğun içindeyseniz belli yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınmaktan daha fazlasını yapmanız şart. Gerçekten mide ekşimesinden kurtulmak için daha etkili yöntemlere ihtiyacınız var.

  Küçük porsiyonlarla ve daha sık yemek yemek günde 3 öğün büyük porsiyonlarda yemekten daha yararlı. Ayrıca akşam yemeklerinizi yatmadan en az 3 – 4 saat önce yemeniz gerekiyor. Ancak mide ekşimesi konusunda planlamalar yapmadan önce mide ekşimesine neyin neden olduğunu bulmamız gerek.

  Mide ekşimesi neden olur?

  Sık mide ekşimesi yaşayan kişilerde mide kaslarında zayıflama ya da gevşeme oluşmuş olabilir. Yani mide sıvıları böylece yemek borusuna doğru geçebilir. Mide ekşimesine neden olan durum yemek borusu zarının çok fazla miktarda mide asidiyle karşı karşıya kalması. Bu durum yemek borusunun tahriş olmasına hatta yaralanmasına neden olabilir. Mide ekşimesi engellenebilir. İşte mide ekşimesinin önüne geçebilecek yiyecekler.

  Mide ekşimesini engelleyen yiyecekler

  Düzenli olarak ya da bazı durumlara bağlı olarak mide ekşimesi yaşıyorsanız mide kaslarınızın gevşemeye yatkınlığını azaltmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Böylece midenizin içindekilerin ters yöne ve ait olmadıkları yere ulaşmasını da engellemiş olursunuz. Bunun için birkaç ipucu:

  Uzanmayın. Yemek yedikten 2 – 3 saat sonraya kadar uzanmaktan kaçının. Uzandığınızda midenizdekilerin dışarı çıkma olasılığı artacaktır. Oturarak ya da ayakta dikilerek yer çekiminden yardım alabilirsiniz. Böylece mideniz içindekileri öğütmek için yeterli zamanı kazanmış olacak. Midenizin içindekiler ait oldukları yerde kalacak.

  Mide kaslarınıza baskı yapacak ya da gevşemesini sağlayacak durumlardan uzak durun. Çikolata, nane, kafein, alkol ya da yağlı yiyecekler yemek borusunun zarına zarar verebilir ya da zarar görmüş yemek borusunu daha da kötü hale getirebilir.

  Büyük porsiyonlardan kaçının. Midenizde ne kadar fazla şey olursa midenizdeki asidin dışarı çıkma ihtimali de o kadar yüksek olur. Günde 2, 3 öğün büyük porsiyonlar yerine 4, 5 öğün daha küçük porsiyonları tercih edin.

  Fazla yağlı yemeyin. Yağlı yiyeceklerin midede daha uzun süre kalma olasılığı var. Bu yüzden kaslara baskı yapabilirler.

  Sigara ve alkolden uzak durun. Özellikle yemekten önce, sonra ya da yemek sırasında içilen sigara ve alkol mide ekşimesine neden olabilir. Sigara da alkol de mide kaslarının gevşemesine neden olur.

  Egzersiz yapmak için bekleyin. Yemeklerden sonra egzersiz yapmak için en az 2 saat bekleyin. Yemeklerin hemen ardından yapılan egzersiz mide ekşimesine neden olabilir.

  Sakız çiğneyin. Yemeklerden sonra sakız çiğnemek salya üretimini tetikler ve mide kaslarının doğal olarak çalışmasını hızlandırır. Böylece midenizin içindekiler daha hızlı şekilde ince bağırsağa doğru yola çıkar.

  Kiloluysanız kilo vermeye çalışın. Özellikle göbek bölgesindeki fazla kilolar mideye baskı yapabilir ve mide kapakçığına yapılan baskıyı arttırabilir.

  Yemeklerden sonra az miktarda su için. Su içmek yemek borusundaki artıkların temizlenmesine ve eskiden kalmış mide sıvısı artıklarının giderilmesine yardımcı olur.

  Mide ekşimesine iyi gelebilecek içecekler için. Soda, su, kafeinsiz çay, asitsiz meyve suları ve süt mide ekşimesine karşı etkili olabilecek içeceklerden. Kaçınmanız gerekenler ise şunlar: asitli içecekler, meyve suları, alkollü içecekler.

  Lif açısından zengin bir diyet uygulayın. Lifli gıdaları tüketenlerde mide ekşimesinin daha az görüldüğünü gösteren bir araştırma yapılmış. Bu kişiler kaç kilo olurlarsa olsunlar asitli reflü belirtilerinde gerileme kaydedilmiş. Bol miktarda life ulaşabileceğiniz besinler: meyve ve sebzeler, fındık, çekirdek ve fasulye.

  Mide ekşimesi tetikleyicileri

  Son olarak da mide ekşimesini tetikleyen durumları aklınızdan çıkarmayın. Bazılarından kaçınabilirsiniz, bazılarından kaçamazsınız ancak önemlisi mide ekşimesini en aza indirebilmek.

  •Hamilelik

  •Yağlı ve büyük porsiyonlarda yemek

  •Yemekten sonra uzanmak

  •Dar kıyafetler

  •Kahve ve kola

  •Sigara

  •Alkol ve gazlı içecekler

  •Kas gevşeticiler ve tansiyon ilaçları

  •Aşırı kilo

  Bu yazıyı paylaş

  Mert Sert profil fotoğrafı

  Mert Sert

  Cevapsepeti.com yazarıdır.

  Mide ekşimesinin tetikleyicileri

  Sonraki Yazı »

  Laktoz intoleransının tedavisi var mı?

  1 Yorum

  1. tekirdağ
   10 Mart 2014

   Bununla ilgili çok sıkıntı yaşadım. Özellikle sabah kahvaltı sonrası yaşadığım mide kaynaması beni çok rahatsız ediyordu. Neyseki kullandığım ila. sayesinde bu sorundan kurtuldum.

   Cevapla

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir