Öne Çıkan Yazılar

 • memekanseri_0

  Pembe Heyecanın Sen de Bir Parçası Ol!

  1 ay önce

  Meme Kanseri Farkındalığı’nı arttırmak için yapılan hoş sürpriz tüm kadınları harekete geçirdi. Sen de bir parçası olmak için videoyu izle! Bir boomads advertorial içeriğidir.

  Yazıyı Oku
 • gastrit-tedavisi

  Mide Kanseri ve Gastrit Kanseri

  3 ay önce

  Mide kanseri, (gastrit kanseri olarak da bilinir) mide duvarında oluşan bir tümörden kaynaklanır. Son 60 yılda mide kanseri teşhisi koyulan kişilerin sayısında ciddi bir düşüş gerçekleşmiştir. Mide ...

  Yazıyı Oku
 • doktor-yapmasi-gerekenler

  Mide Yanması Neden Olur ?

  3 ay önce

  Hazımsızklık olarak da bilinen mide yanması midede hissedilen ve sıklıkla rastlanan bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre her dört kişiden biri hayatları boyunca mide yanmasından şikayetçi olmuştur. Genellikle ...

  Yazıyı Oku
 • logonew

  Kaşıntı nedenleri kaşımakla biter mi?

  Şeker gibi tatlı başlar. Biber gibi kavurur yakar. İç hastalıklar, sinir sistemi sorunları, ilaç yan etkileri, alerji ve hamilelik kaşıntı nedenlerinden. Peki kaşıntı nedenleri kaşımakla biter mi?

  Başta ne tatlıdır; kolunu bacağını sırtını göbeğini kaşıdıkça kaşıyası gelir insanın. Sonra dur durak olmadığını farkedince ızdırap başlar. Hele tırnaklar uzunsa, sivriyse fena. Ciltte yaralar bile açılır. Şimdi soralım: neden kaşınıyoruz? Daha da önemlisi, niye duramıyoruz?

  Bu karşı konulamaz dürtüyü tetikleyecek sayısız neden var Kaşınma bazen hastalık belirtisi, bazen de alerjik reaksiyon sinyali olabilir. Örnek verelim: sedef, uyuz, isilik, şeker, karaciğer yetmezliği, damar hastalıkları kaşıntıya neden olabilir.

  Kaşıntı tedavisinde ilk aşama nedenin belirlenmesi. Sorunu kalıcı olarak çözmek istiyorsak bu şart. Yoksa hatır hutur kaşınmaya devam edebiliriz. Anlık geçiştirici önlemler uzun vadeli tedaviye yetmiyor.  Kaşınan bölgeye ıslak pansumanın, kaşıntı giderici kremlerin ve ilaçların etkisi sınırlı.

  Belirtileri

  Kaşıntı küçük bölgelerdeyse şanslısınız. Bunun bir de tüm vücuda yayılanı var; kabusun ta kendisi. Böyle genel kaşıntılar daha büyük bir sorunun habercisi olabilir. Genellikle ciltte olağandışılık gözlemlenmez ama kaşındıkça kızarmalar olabilir. Görece küçük çaplı, çeşitli deri sorunlarıyla bağlantılı kaşınmalarda hangi belirtiler olabilir derseniz:

  •    Kızarma

  •    Kabarcıklar

  •    Ciltte lekeler

  •    Kuru ve çatlak deri

  •    Pullu doku

  •    Yaralar

  Uzun süreli kaşıntılarda cildi hırpalama isteğine karşı koymak güç ama kaşınan bölgeyi ovalamak, bastırmak biraz olsun rahatlatabilir.

  Nedenleri

  Kaşıntı birden fazla nedenle gelişebilir. Yaygın olanlara bakalım:

  Kuru cilt: Çoğu hafif kaşıntının nedeni cildin aşırı kuruması. Kserozis denen aşırı kuru ciltte kaşıntı kan dolaşımını arttırmayı, cildin doğal nem oranını dengelemeyi hedefliyor. Sorun genellikle çevre koşullarına bağlı gelişiyor. Aşırı sıcak veya soğuk havalar, klimalar, uzun süre suda kalma cildi kupkuru yapıyor. Nemlendiricilerle masaj yapmak bu tür kaşıntıları önleyebilir.

  Döküntü: Cilt sorunları kaşıntı yapar. Uyuz, kurdeşen, egzama, sedef buna örnek. Bu türlü kaşıntılar genellikle belli bölgelere yoğunlaşıyor. Kaşınma şiddetine bağlı olarak hafif kızarıklıklar, kabartılar ve yaralar oluşuyor. Bu durumda kaşıntı sorunun kendisi değil, başka bir düzensizliğin sonucu. Özetle, asıl sağlık sorunu çözülene dek kaşıntı ara vermeden sürüyor.

  Bazı iç hastalıklar: Kaşıntı yapan hastalıklar listesi uzun. Karaciğer düzensizliği, böbrek yetmezliği, lösemi, çölyak, anemi, tiroid, kanser buna örnek. İç hastalıklarla ilişkili kaşıntılar vücudun tümüne yayılıyor.

  Sinir sistemi sorunları: Sinir sistemiyle ilişkili multipl skleroz (MS), zona gibi hastalıklar da kaşındırabilir.

  Alerjiler: Yüz kişiye “ne kaşındırır?” diye sorsak ağırlıklı yanıtın “alerji” olacağına kuşku yok. Alerjilerin ağır silahı kaşıntılar çoğu zaman geçici ama yüzünüzün tırnak içinde kalması an meselesi.

  İlaçlar: Bazı ilaçların içerikleri alerjik reaksiyona neden olabilir. Ciltte kabartı, döküntü ve kaşıntı gelişebilir. Kullanacağınız ilaçların içinde neler olduğuna dikkat etmelisiniz.

  Hamilelik: Bazı kadınlarda hamilelik dönemlerinde kaşıntı kaçınılmaz. Bu türlü kaşıntı özellikle karında, kolda, bacaklarda, uyluk bölgesinde ve ayaklarda yoğunlaşıyor. Hamilelik kaşıntısında başlıca 2 neden var. İlki derinin gerilmesi. İkinci ödem oluşumu. Ne olursa olsun, sorunu doktora danışmak gerekiyor. Hamilelik kaşıntısı çok başka bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir.

  Bu yazıyı paylaş

  Yaz alerjileri nereden geliyor?

  Sonraki Yazı »

  Kaşıntı tedavisi nasıl yapılıyor?

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir