Videolar

 • Menisküs

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt ...

  Varis Nedir? – Prof Dr Kürşat Bozkurt

  18 saat önce

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt Varis konusunu anlatıyor.

 • Rhinoplasty

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış ...

  Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı)

  18 saat önce

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olan eğitici video.

 • ameliyat

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği ...

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (PNL) – Perkütan Nefrolitotomi

  18 saat önce

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği hastasının tedavi aşamaları hakkında Yrd. Doç. Dr. Cüneyd Sevinç sizlere bilgiler vermektedir. Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Kliniği ...

 • logonew

  Karatay diyeti nasıl bir diyet?

  Diyetlerden diyet beğenemeyenlere son çağrı: Karatay diyeti ekmek yerine ceviz öneriyor. Bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Peki Karatay diyeti nasıl bir diyet?

  Montignac, Dukan, Atkins diyetlerinin pabucu dama atılalı çok oluyor. Şimdilerde Karatay diyeti gündemde. Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın geliştirdiği diyet bağışıklık sistemini güçlendirmeyi vadediyor. Sık hastalanmamak, bütün gün acıkmamak, tatlılara saldırmadan enerji dolu hissetmek, hem kilo vermek hem de dinç kalmak isteyenler Karatay diyetine yöneliyor. 

  Sık yemeyin

  İnsülin direnci yaygın sorunlardan. Yedikçe kan şekeri yükseliyor, vücut paniğe kapılıp insülin salgılamaya başlıyor. Kan şekeri düşüyor düşmesine ama tekrar acıkılıyor, haydi bakalım yine sofraya.  İnsülin direnci hem diyabet hem de obezite garantili tam bir baş belası: “Az ye ama sık ye” kesinlikle işe yaramıyor.    

  Karatay diyetinin insülin direncini kırma stratejisine bakalım: Az az ama sık yiyeyim yok. Yediğinizde tam yiyeceksiniz. 3 öğün masadan doyarak kalkacaksınız. En önemli öğün kahvaltı. Sabah gerçekten de krallar gibi kahvaltı etmelisiniz. İyi bir kahvaltıdan sonra kolay kolay acıkmazsınız. Leptin hormonu kendi vücut yağlarımızı ara öğün olarak sunar. İçerden harcarsınız.

  Kilo vermek için insülin direncini kırmak şart

  Karatay diyeti insülin direncinin kırılması için bir uyarı da yapıyor: Ekmekten uzak durulacak. Peki yerine ne koyulacak?

  Karatay diyeti ekmek bulamayanlara ceviz öneriyor. Yarım ekmek yerine yarım kilo ceviz atıştırmaktan bahsetmiyoruz elbette. Abartmadan. Hafif hafif. 

  Ceviz tok tutar. Acıktırmaz. Göbek basen o arada uçup gider. Tabii sabırlı olmak da şart. Yerini beğenmiş, yayılıp yerleşmiş yağların bir anda uçup gitmesini beklemiyorsunuz değil mi?

  Aç kalarak kilo verilmiyor. En az bir diyet deneyimi olan herkes bu gerçeğin farkında. İdeal kilonuza ulaşmak istiyorsanız yediklerinize dikkat etmelisiniz. Su diyetinizin ayrılmaz parçası olmalı; susuz kalırsanız kilo vermeyi unutun. 

  Karatay diyeti çay kaşığı, kibrit kutusu cinsinden öğünlerle boğuşmak yerine düzenli ve doğru beslenmeyle kilo verileceğini söylüyor. Bu yönden bakınca diyet sayılmaması bile mümkün. 

  Ekmek yok diye boşuna bağırmıyoruz. Çünkü şeker en tatlı zehir. Ne ilgisi var diyeceksiniz? Bir dilim ekmek alın. Üstüne kesme şeker dizmeye başlayın. Bir dilim ekmeğe ne çok şeker sığdığını görüp şaşırın. İşte şimdi bir dilim ekmek yediğinizde vücudunuza ne kadar şeker girdiğini biliyorsunuz.

  Önemli olan hızlı kilo vermek değil. Yavaş yavaş verip o kiloda kalmak.

  ‘Özgür tavuk’ yiyin

  Özgür tavuktan kastımız rahat rahat yürüyebilen, doğal ortamında büyüyen tavuklar. Hareketsiz yetiştirilen tavuklar yenmemeli. Bunun yerine baklagiller hatta kebap bile yiyebilirsiniz. Tabii ekmeksiz. 

  En önemli nokta: akşam 8’den sonra meyve dahil hiçbir şey yemeyeceksiniz. 

  Temel ilkeler

  Karatay diyetini uygularken yenen her şey doğal, mevsiminde olacak. Katkı maddesi içeren ya da işlenmiş hiçbir şeye dokunulmayacak. 

  Yemek zamanı önemli. En önemli nokta akşam 8’den sonra hiçbir şey yememek. Bol su içmek de gerekiyor. 

  Hareket etmeden kilo verilemez. Bahane uydurmak, tembellik yapmak yok. Kilo vermek istiyorsanız elinizi taşın altına koyacaksınız. En azından öğle tatilinde 20 dakika yürünmeli. Yatmadan önce kısa bir yürüyüş de iyi gelebilir. Çocuğum var, ocakta yemeğim var evden çıkamıyorum diyorsanız açın müziği hem işinizi yapın hem dans edin. İster tango ister horon…

  Bu yazıyı paylaş

  Elma yemek sağlığa zararlı mı?

  Sonraki Yazı »

  Metabolizma hızlandırıcı lazım. Öneriniz?

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir