Videolar

 • Menisküs

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt ...

  Varis Nedir? – Prof Dr Kürşat Bozkurt

  4 saat önce

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt Varis konusunu anlatıyor.

 • Rhinoplasty

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış ...

  Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı)

  4 saat önce

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olan eğitici video.

 • ameliyat

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği ...

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (PNL) – Perkütan Nefrolitotomi

  4 saat önce

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği hastasının tedavi aşamaları hakkında Yrd. Doç. Dr. Cüneyd Sevinç sizlere bilgiler vermektedir. Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Kliniği ...

 • logonew

  Glucosamine faydaları ve yan etkileri

  Glucosamine, artritin (eklem iltihabı) reçetesiz alternatif tedavisi için Amerika Birleşik Devletlerinde satılan en popüler takviyelerden biridir. 2008 yılındaki  “Amerikan Aile Hekimliği” makalesine göre aynı zamanda üzerinde en çok çalışılanlardan biridir. Oldukça fazla  araştırılmasına karşın, Glucosamine’in etkinliği tartışmalıdır, bu nedenle bu takviyenin sizin için uygun olup olmadığını görmek için doktorunuza danışmalısınız.

  Glucosamine Normal Olarak Eklemlerde Bulunur

  Kimyasal olarak, Glucosamine, hem şekere hem de proteine benzer. Glucosamine, vücudumuzda glikoz ve bir amino asit olan glutaminden sentezlenir, ve bağlar ve tendonlar gibi bağ dokusu için bir yapı taşı olarak kullanılır. Glucosamine yüksek konsantrasyonlarda, eklemi çevreleyen eklem kıkırdağında bulunmaktadır.

  Glucosamine Nasıl Çalışır?

  Glucosaminei’nin sözde yararlarının temeli bilinmemektedir. Amerika’da bir aile hekimi olan Dr Stephen Dahmer, Glucosamine’in doğrudan, eklemlerde kıkırdak dokuyu oluşturan ve destekleyen hücreler olan  kondrositleri harekete geçirebileceğini varsaymaktadır. Diğer potansiyel eylem mekanizmaları, kıkırdak içine önemli sülfür moleküllerinin katılması, keratan sülfat ya da hyaluronic asit gibi kıkırdağın dejenerasyonunu veya kritik eklem bileşenlerinin değiştirilmesini teşvik eden genlerin aşağı regülasyonunu içerir.

  Klinik Kullanımı 

  Glucosamine’in etkileri, temporomandibular eklem bozukluklarında, romatoid artritde, spinal artrit ve osteoartrit, veya kalça ve diz osteoartritde incelenmiştir. Birçok klinik çalışmada, 60 yaşın üzerindeki insanların yaklaşık yüzde 10’nu etkileyen bir durum olan diz osteoartritindeki faydaları araştırılmıştır. Ancak, klinik çalışmaların sonuçları tutarsız olmuştur, bu da hastaların Glucosamine kullanmadan önce, doktorlarlarına danışmasları gerektiğinin altını çizer.

  Tutarsız Faydalar

  1994 yılındaki “Osteoartrit ve kıkırdak” olarak anılan bir çalışma, Glucosamine’in sülfat osteoartrit semptomlarını kontrol için ibuprofen kadar etkili olduğunu göstermiştir. 2009 yılındaki bir başka değerlendirme Glucosamine’in  “diz OA(Osteoartrit) tedavisinde bazı klinik etkinlikler gösterdiğini” belirtmektedir. Bununla birlikte iki yıllık Glucosamine / Kondroitin Artrit Müdahale Deneme, yazarları Glucosamine’in osteoartrit hastaları arasında herhangi bir önemli yararı haiz olduğunu gösterememişlerdir. 2010 yılındaki “BMJ Klinik  Araştırmasının” incelemeleri ile, Glucosamine’in kalça veya diz artriti için hiçbir yarar sunmadığı sonucuna varılmıştır ve Glucosamine preparatlarının Amerika’da sigorta kapsamında olmasına muhalif olunmuştur. Kanıtların çoğunlugu göstermektedir ki, Glucosamine alan bazı osteoartrit hastalarında bir miktar iyileşme sağlar fakat bu iyileştirme genellikle sınırlıdır.

  Yan Etkileri

  Glucosamine bugüne kadar yapılan klinik çalışmalarda mükemmel bir güvenlik profili sergilemiştir. Yan etkileri eğer varsa, hafif ve karın ağrısı, mide yanması, bulantı ve ishaldir. 2010 itibariyle, Glucosamine’in diyabet yönetimine müdahale endişesi son zamanlarda ortadan kalkmıştır. Glucosamine kabuklu deniz hayvanlarından  yapılmış olmasına rağmen, kabuklu deniz ürünlerine alerji nedeni olan maddeler, Glucosamine preperatlarında mevcut değildir. Gebelikte Glucosamine güvenliği ile ilgili hiçbir bilgi bulunmamaktadır. 

  Değerlendirmeler

  Glucosamine ile önemsiz ilaç etkileşimleri bildirilmiş olmasına rağmen, eğer diğer takviyeleri veya reçetesiz ilaçları alırsanız, Glucosamine kullanımına dikkatle yaklaşmanız gerekmektedir. Çalışmalar Glucosamine sülfat, faydalar sağladığını gösterirken, Glucosamine hidroklorür, büyük olasılıkla fayda sağlamaz. Çalışmaların sonuçlarının tutarsızlıkları ve Glucosamine’in öngörülen düşük miktardaki faydası göz önüne alındığında, şiddetli artrit olan veya diğer tıbbi sorunları olan kişilerde Glucosamine alınımından önce doktorlarına danışmalılardır.

  Bu yazıyı paylaş

  Şeyda Yavuzlu profil fotoğrafı

  Şeyda Yavuzlu

  Cevapsepeti.com yazarıdır.

  Glucosamine kasları güçlendirir mi?

  Sonraki Yazı »

  Probiyotikler ve böğürtlenler

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir