Epilepsi belirtileri nasıl anlaşılır?

Hayvanlarla ilgili söylentiler depremi sezdikleriyle sınırlı değil. Köpekler epilepsi belirtilerini önceden hissedebiliyormuş.

Şöyle bir sahne düşünün. Çocuksunuz. Gece mışıl mışıl uyuyorsunuz. Sonra küt diye bir ses. Koskoca babanız yere yığılmış. Kaskatı. Bilinçsiz. Titriyor. Ne yapardınız?

Epilepsi beynin elektrik sistemleriyle ilgili bir sorun. Yani nörolojik bir bozukluk. Bizim bildiğimiz adıyla sara. Beklenmedik bir şekilde sinir hücrelerindeki elektrokimyasalların hareket, davranış, his ve bilinçte sorunlara yol açması olarak da tanımlanabilir. Bunlara nöbet deniyor. Epilepsi nöbetleri birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebiliyor. İki ya da daha fazla nöbet geçirmiş olmak epilepsi belirtilerinin en büyüğü.

Epilepsi belirtileri

En bilindik epilepsi belirtileri titreme ve kasılmalar. Ama nöbetler çok çeşitli epilepsi belirtilerini de beraberinde getirebilir. Hareketsiz kalmaktan düşmeye, ağzından köpükler akmasından korku hissine epilepsi belirtileri değişken. Doktorlar nöbetleri çeşitlere ayırmış. Hepsi de epilepsi belirtilerine göre anlaşılıyor. Ve beynin nasıl etkilendiğine göre değişkenlik gösteriyor.

40’ın üzerinde nöbet türü var. Hepsi ağır değil. Bazılarında kişinin nöbet geçirdiğini çevresindekiler anlamıyor bile. Örneğin bir tanesinde hasta birkaç saniyeliğine öylece kalakalır. Dalgın dalgın bakar. Çoğu zaman kimse fark etmez. Bu tür epilepsi belirtileri çocuklarda çok yaygın. Genellikle 4 – 12 yaş arasında başlıyor. Bazı çocuklarda günde 100 nöbete kadar çıkıyor.

Jeneralize nöbetler bir başka yaygın tür. Kollarda, bacaklarda sertleşme ve gerginleşme jeneralize epilepsi belirtilerinden. Ani hareketler bunu takip ediyor. Yaklaşık 3 dakika sürüyor. Ardından kişi kendini yorgun ve afallamış hissediyor. Bu beynin iki tarafındaki elektrik aktivitesinde de sorun olduğunu gösteriyor.

Bir diğeri parsiyel nöbetler. Beynin sadece bir lobu etkileniyor. Halüsinasyonlar, ani hareketler parsiyel epilepsi belirtilerinden. Ama kişi nöbet sırasında bilincini kaybetmez. Kompleks parsiyel nöbetlerde hasta başıboş dolaşır, ağzında bir şeyler geveler gibi konuşmaya çalışır, ağzını şapırdatır. Yaptıklarının bilincindeymiş gibi görünür ama tamamen bilinçsizdir.

Epilepsi nöbetlerindeki en yaygın belirtilere bakalım:

•    Bilinç kaybı
•    Bayılma ya da fenalaşma
•    Titreme
•    Aniden yere düşme
•    Korku hissi
•    Ağızda köpükler oluşması
•    Nefesin kesilmesi
•    Dalgınlık ya da bir noktaya odaklanma
•    Morarma
•    Hareketlerde kontrolsüzlük
•    Kriz sonrası yorgunluk ve afallamışlık hissi

Epilepsi Neden olur?

Epilepsi için beynin doğal elektrik dengesini değiştiren bir şeyler olması gerekiyor. Mesela: 

•    Ciddi kafa travmaları
•    Beyinde enfeksiyon
•    Felç
•    Oksijen yetersizliği

Epilepsi belirtilerinin görüldüğü kişilerin üçte ikisinde kesin sebep bilinmiyor. Epilepsi çocuklarda da ortaya çıkabiliyor. Bu durumda çocuğun hiç aksatmadan verilen ilaçları alması nöbetleri önlemek için şart. İlaçlar kullanılmasına rağmen epilepsi belirtileri gelmeye devam ediyorsa bazı güvenlik önlemleri almakta yarar var. En önemlisi okul idaresi ve öğretmenleri bu konuda uyarmak.

Epilepsi Belirtilerine Doktor ne yapar?

Epilepsi belirtilerini anlamak ve türünü belirlemek için doktorun da yapacağı bazı testler var. Öncelikle geçirdiğiniz nöbetlerin hikayesini detaylıca dinleyecek. Sonra size bir ilaç tedavisi uygulayacak. Eğer epilepsi olduğunuz kesinleşmişse ömür boyu ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz, hazırlıklı olun.

Doktorunuz tüm bunlardan sonra beyin dalgaları çizelgesi adlı bir araçla hastalığınız hakkında daha fazla bilgiye ulaşmaya çalışacak. Bu tamamen acısız bir yöntem. Korkmanıza gerek yok. Sadece beyindeki elektriğin işleyişini kontrol ediyor. Amacıysa sizi daha iyi tedavi edebilmek.

Doktorunuz bir beyin taramasını da gerekli görebilir. Böylece epilepsi belirtilerine neden olan bir tümör ya da kan pıhtısı olup olmadığına bakılır.

Epilepsi Belirtileri Hakkında Yararlı bilgiler

Epilepsi hastası olmak ya da bir yakınınızın veya çocuğunuzun epilepsi olması her an tetikte olmak demek. Epilepsi belirtileri uyurken, yemek yerken, hatta tuvaletteyken bile gelebilir. Bu yüzden epilepsi belirtilerinde ilk yardım çok önemli. İlk yardımın temel aşamaları:

•    Nöbetin süresini ölçün
•    Etrafta çarpabileceği şeyler varsa kaldırın
•    Boynunda aksesuar varsa çıkarın
•    Yan çevirin
•    Kafasının altına yumuşak bir şey koyun
•    Ağzına bir şey sokmayın

Epilepsiyle ilgili en ilginç bilgi köpeklerin onu hissedebildiğine dair. Yani diyelim ki epilepsi hastası çocuğunuzun bir köpeği var. Tam nöbet gelmeden önce havlamaya başlıyor ve sizi uyarıyor. Hatta nöbet sırasında sahibine yardım etmesi için eğitilen köpekler bile var. Ama köpekler ve epilepsi meselesi henüz kesin araştırmalarla kanıtlanmış değil.

Mert Sevinç

Cevapsepeti.com yazarıdır.

İlginizi çekebilir...

10 cevap

 1. hakan araz diyor ki:

  hocam bende sürekli donuyorum bazen konuşamıyorum bile bir konu üzerine yoğunlaşamıyorum ben eskiden profosyonel judocuydum çok fit olmsm gerekirken h,ç fit değilim derpresyon dediler rahat 15 tür antidepredanlar kullandılar işe yaramadı sizce ne yapmayalım

 2. meral diyor ki:

  bende de bazen titreme oluyor. parmaklarım hatta vücudumda ki bazı bölgeler aniden hareket ediyor. gözlerim kararıyor. bundan bir ay önce de 1 2 dakika donup kaldım. tüm bunlar epilepsi belirtisi mi?

 3. ceylan diyor ki:

  Bende bir şeye üzüldüqmde korktqumda yda birşeyi sıkıntı yaptıqımda hemn bayılıyorum Nefesm kesiliyr bayılmadan önce konuşamıyorm ve hemn bayılıyorm acaba epilepsi belirtisi mi ? brde bnde hidrosefali hastalıqı var ondan mıdr ? acaba

 4. ahsen diyor ki:

  bende nerdeyse bütün belirtileri var ama bu hastalık nsl bir şey

 5. nurcin diyor ki:

  Burdan hiç bir doktor bilemez ilk önce gidip bir nöroloji uzmanına görünün o tetkikleri yapsın sonra epilepsi olup olmadığınıza karar versin belki de farklı bir hastalık vardır ben epilepsiyim o yüzden diyorum

 6. yasemin diyor ki:

  Yasemin eşimde epilepsi rahatsızlığı vardı çocuğumda olma riski varmıdır cevap yazarsanız sevinirim

 7. yaren diyor ki:

  12 aylık oğlum var gözleri sık sık dalıyor özel nöroloğa götürdüm epilpsi dedi tıp fakültesine götürdüm değil dedi ama çokk sık dalıyor ve dalma süreleride uzadı artık arada titreme oluyo ne yapcağımı şaşırdım

 8. gonca diyor ki:

  Benm 2yasında kızım var serebellar hastası son 1aydırda ıkı kere ambulansla hastaneye kaldırdılar cocukda morarma oluyo nefes alamıyo çok halsız gıbı oluyo puskul gıbı oluyo kafasını bıle tutamıyor aceba epilepsi başlangıcı olabilir mi ne olur bana yardım edin

 1. 16 Mart 2014

  […] fazla kullananlara ise mantıksal kişiler denir. Sağ sol beyin teorisi Roger W.Sperry tarafından epilepsiyi araştırılırken bulunmuş, kendisi 1981 yılında Nobel Ödülü almıştır. Fakat bilim […]

 2. 24 Mart 2014

  […] fazla kullananlara ise mantıksal kişiler denir. Sağ sol beyin teorisi Roger W.Sperry tarafından epilepsiyi araştırılırken bulunmuş, kendisi 1981 yılında Nobel Ödülü almıştır. Fakat bilim […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

x
Bültene kayıt olun

Email adresinizi girin: