Videolar

 • Menisküs

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt ...

  Varis Nedir? – Prof Dr Kürşat Bozkurt

  4 saat önce

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Kürşat Bozkurt Varis konusunu anlatıyor.

 • Rhinoplasty

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış ...

  Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı)

  4 saat önce

  Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hakkında Hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olan eğitici video.

 • ameliyat

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği ...

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (PNL) – Perkütan Nefrolitotomi

  4 saat önce

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatını (PNL – Perkütan Nefrolitotomi) gerçekleştirdiği hastasının tedavi aşamaları hakkında Yrd. Doç. Dr. Cüneyd Sevinç sizlere bilgiler vermektedir. Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Kliniği ...

 • logonew

  Dis Apsesi Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

  Bir apse genellikle dişin kökünde oluşan lokalize enfeksiyon topluluğudur. Apse problemi olan diş, tedavi edilmemiş diş çürümesi, bir çatlak/ kırık diş veya dolgu ya da diş eti enfeksiyonu gibi genellikle ilerlemiş diş eti hastalığı problemlerinden kaynaklanır.

  Apse nedeniyle oluşan diş ağrısı için söylenecek şey en azından oldukça ıstıraplı olduğudur. Dişinizde bir apse başlangıcından şüphelendiğiniz durumlarda en kısa zamanda diş hekiminizi ziyaret etmeniz önerilir. Kanal tedavisi enfeksiyonlu dokuyu tedavi etmek için kullanılacak olası yöntemlerdendir. Apse problemi olan diş derhal tedavi edilmezse, enfeksiyon kemiğin daha derinine ilerleyip çevreleyen dokunun da etkilenmesine sebep olabilir. Nadir durumlarda, tedavi edilmemiş bir apse çok ciddi, hatta ölümcül enfeksiyonlara sebep olabilir. Apse enfeksiyonuna bağlı ölüme üzücü bir örnek olarak Deamonte Driver isminde genç bir erkek hastanın vakası gösterilebilir. 

  Apseye Bağlı Diş Ağrısına Çözüm

  • Çok soğuk veya çok sıcak içecek veya yiyeceklerden kaçının. Dişin dentin tabakası diş çürüğü tarafından işgal edilmiş olabileceğinden, aşırı sıcaklık değişimleri ağrıya neden olabilir.
  • Şeker oranı çok yüksek olan yiyecek ve içecekler ile aynı zamanda asitli içeceklerden de kaçının.
  • Reçetesiz bir ağrı kesici kullanın. Önerilen dozu kesinlikle aşmayın ve ağrı kesicinizin kullanıyor olabileceğiniz diğer ilaçlarla beraber alınabildiğinden emin olun.  Genellikle çoğu diş ağrısı dokuların iltihabı veya sinir iltihabı nedeniyle olduğundan, iltihabı azaltmak için tasarlanmış bir ağrı kesici ilaç, diş ağrısı için en iyi anlık tedavi olacaktır. Ağrı kesici ilacınızı asla diş veya diş eti üzerine koymayın, aksi halde bu durum diş dokusunun zarar görmesine sebep olacaktır. 
  • Ağrılı dişler arasında diş ipi deneyin. Gıda parçacıkları ve plakları ortadan kaldırma diş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Karanfil (eugenol) yağı kullanmayı deneyin.  Aktarlarda veya sağlıklı gıda marketlerinde bulunabilen karanfil yağı, antiseptik ve anestezik özellikleri sayesinde çeşitli dental materyallerde kullanılmaktadır. Evde karanfil yaği kullanma diş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Karanfil yağı içinde küçük bir parça pamuk ıslatın, temiz bir cımbız yardımıyla pamuğu ağrıyan dişin üzerinde 10 saniye tutun. Bu süreçte yağı yutmadığınızdan emin olun.
  • Eğer çürüğün oluşturduğu bir delik varsa geçici olarak kapatın. Bazı eczanelerde reçetesiz satılan kendi kendinize uygulayabileceğiniz geçici dolgu malzemesi bulabilirsiniz.
  • Başınızı yüksek tutarak uyuyun. Apseli dişin sinir iltihabı çok acı vericidir ve en rahatsız ağrı genellikle bu sebepten oluşur. İstirahat ederken kafanın yüksekte durması, diş ağrısı alanındaki basıncın bir kısmını azaltabilir.
  • Ağzınızı ılık ve tuzlu su ile durulayın. Günde iki ila üç sefer ılık ve tuzlu su ile çalkalamak, eğer rahatsızlığın temelinde dişeti enfeksiyonu var ise apsenin oluşturduğu diş ağrısına iyi gelecektir. Tuzlu su, enfeksiyonlu alanda bakterileri ortadan kaldırmak için antiseptik görevi üstlenmektedir.

  Tedaviyi geciktirmeyin. Diş apsesinin neden olduğu bir diş ağrısı gelip gidebilir, ama kanmayın. Eğer rahatsızlığınız var ise,  apse tedavisini ertelemek uzun ve daha ciddi komplikasyonları ortaya çıkarabilir. Diş ağrısı hissettiğiniz durumda diş hekiminizi en kısa zamanda ziyaret ediniz.

  Bu yazıyı paylaş

  Şeyda Yavuzlu profil fotoğrafı

  Şeyda Yavuzlu

  Cevapsepeti.com yazarıdır.

  Diş Eti Hastalığı Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?

  Sonraki Yazı »

  Diş Çürüğü Ağrılarıyla Nasıl Başa Çıkılır?

  3 Yorum

  1. ademekinci
   31 Mayıs 2014

   Bilgiler için çok teşekkür ederim

   Cevapla
  2. Nuriye
   10 Eylül 2014

   Normal karanfil geçirmez mi?

   Cevapla
  3. Oğulcan
   16 Aralık 2014

   Merhaba, benimde dişim de 2 gündür apse var. Ağrılar çok feci. Doktorunda yazdığı gibi tuzlu su çok işe yarıyor ılık bir suya iki çay kaşığı tuz koyup yudum yudum alın ve ağzınızda çalkalayın karbonat ta deneyebilirsiniz ama sakın yutmayın. İkincisi ise buz koymak tam üzerine buz koyarsanız bir süre kesiyor. Birde “Arveles 25MG ” adında bir ağrı kesici kullanıyorum 15 dakikada kesiyor 3-4 saat etkisi var. Ama bu ilacı kullanmadan doktorunuzun verdiği ilaçlarla kullanıldığında ters etkileşim yapıyor mu alerjiniz var mı diye öğrenin bilmeden kullanmayın. Umarım tüm hastalar olarak bir an önce iyileşiriz sağlıklı günler.

   Cevapla

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir