Öne Çıkan Yazılar

 • memekanseri_0

  Pembe Heyecanın Sen de Bir Parçası Ol!

  1 ay önce

  Meme Kanseri Farkındalığı’nı arttırmak için yapılan hoş sürpriz tüm kadınları harekete geçirdi. Sen de bir parçası olmak için videoyu izle! Bir boomads advertorial içeriğidir.

  Yazıyı Oku
 • gastrit-tedavisi

  Mide Kanseri ve Gastrit Kanseri

  3 ay önce

  Mide kanseri, (gastrit kanseri olarak da bilinir) mide duvarında oluşan bir tümörden kaynaklanır. Son 60 yılda mide kanseri teşhisi koyulan kişilerin sayısında ciddi bir düşüş gerçekleşmiştir. Mide ...

  Yazıyı Oku
 • doktor-yapmasi-gerekenler

  Mide Yanması Neden Olur ?

  3 ay önce

  Hazımsızklık olarak da bilinen mide yanması midede hissedilen ve sıklıkla rastlanan bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre her dört kişiden biri hayatları boyunca mide yanmasından şikayetçi olmuştur. Genellikle ...

  Yazıyı Oku
 • demireksikligi

  Demir eksikliği nasıl anlaşılır?

  Demir eksikliği nasıl anlaşılır? “Hep yorgunum, erkenden uykum geliyor, yüzüm hayalet gibi.” Bu laflar tanıdık geliyorsa sizde de demir eksikliği olabilir.

  Son zamanlarda çok mu bitkinsiniz? İki merdiven çıksanız nefes nefese mi kalıyorsunuz? Merak etmeyin. Bu artık formunu kaybettiğiniz, hatta yaşlandığınız anlamına gelmiyor. Sadece demir eksikliğiniz var. 

  Şaşıracaksınız ama demir bir besin. Yanlış duymadınız. İşte bu yüzden eksildiği zaman sorun oluyor.

  Neden demire ihtiyacımız var?

  Çünkü demir vücuttaki oksijen akışına yardım ediyor. O hemoglobinin en önemli bileşenlerinden. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunuyor. Görevi oksijeni ciğerlerden vücudun geri kalanına taşımak. Bağlantı açık: Vücudunuzda yeterli demir yoksa oksijen de yeterince taşınamıyor. Kırmızı kan hücrelerinin az oluşundan kaynaklanan bu sorun hepimizin bildiği kansızlık.

  Şimdi özetleyelim: Demir eksikliği kırmızı kan hücrelerinde eksikliğe neden oluyor. Kırmızı kan hücreleri azsa vücuda yeterinde oksijen gitmiyor. Oksijen olmayınca yorgunluk kapıyı çalıyor. Bu yorgunluk hem beyni etkiliyor hem bağışıklık sistemini. Demir eksikliği bebekte gelişim sorunlarına ve erken doğuma da yol açıyor. 

  Demirin görevleri bu kadarla bitmiyor. Sağlıklı hücreler oluşmasını sağlıyor. Sağlıklı, saç, deri ve tırnakların anahtarı oluyor. 

  Kimlerin daha fazla demire ihtiyacı var?

  •Hamileler

  •Emzirenler

  •Böbrek yetmezliği bulunanlar

  •Kan kaybına neden olan ülser yaşayanlar

  •Vücudun demiri normal şekilde emmesini engelleyen sindirim sistemi sorunu bulunanlar

  •Demir emilimi engelleyen ilaçlardan kullananlar

  •Kilo vermek için ameliyat olanlar

  •Aşırı spor yapanlar

  •Vejetaryenler

  Demir eksikliği nasıl anlaşılır?

  Genellikle kimse belirtilerini görmeden demir eksikliği yaşadığını anlamıyor. İlk belirti etraftan gelen “Ne kadar da solgun görünüyorsun.” sözleri. Bunu yorgunluk takip ediyor. Ardından:

  •Nefes darlığı

  •Hızlı kalp atışları

  •Buz gibi eller, ayaklar

  •Pislik veya toprak gibi ilginç nesneler yeme isteği

  •Kırılgan tırnaklar 

  •Saç dökülmesi

  •Ağızda yaralar

  •Dilde yara

  •Yutkunma güçlüğü 

  Demir eksikliği belirtileri çok çeşitli. Siz de durup dururken aşırı yorgun ve bitkin hissediyorsanız bir doktora görünmek iyi olacaktır. Demir eksikliği basit bir kan tahliliyle hemen anlaşılıyor. Hamilelerin ya da demir eksikliğine neden olacak kronik hastalığı bulunanların düzenli olarak test yaptırarak demir seviyelerini ölçtürmeleri gerekiyor. 

  Demir takviyesine ihtiyacım var mı?

  Doktorunuz sizde demir eksikliği olduğunu söylediyse bazı besinlerle kendinizi daha iyi hissetmeniz mümkün. Takviyeli mısır gevrekleri, kırmızı et, kuru meyveler, baklagiller açığı kapamanıza yardım edebilir. Bunlar yeterli gelmezse demir takviyesi de almanız gerekebilir. Bu süreçte doktorunuz demir seviyesindeki değişimleri düzenli aralıklarla ölçer.

  Demir Eksikliği 

  Demir eksikliği ayrıca depresyona yol açmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bazı depresyon hastalarının diyetlerinde yeterli miktarda demir olmadığı görülmüştür. Genellikle bu hastalar yanlış yemek seçimleri yapmaktadır. Ayrıca demir eksikliğinin yorgunluğa da yol açtığını söylemekte yarar var.

  Demir takviyelerinin yan etkileri var mı? 

  Demir eksikliği ilaçları hap ya da sıvı formunda. İlaçları kullanmaya başladığınız an hemen yan etkileri ortaya çıkıyor. Kusma, mide bulantısı, ishal, koyu renkli dışkı, kabızlık en belirgin yan etkiler. Özellikle hamile kadınlarda kabızlık yaygın. Lifli besinlere ağırlık vererek bu etki azaltılabilir. Yan etkilerden mümkün olduğunca kaçınmak için başlangıçta dozu düşük tutup yavaş yavaş arttırmak da mümkün. 

  Peki ya fazla demir aldıysam?

  Demirin fazlası kesinlikle iyi değil. Bir yetişkinin günde 45 mg’dan daha fazla demir takviyesi alması zararlı. Hatta çocuklarda fazla demir zehirlenmeye kadar gidiyor. Yan etkiler aşırı şekilde arttıysa demir zehirlenmesinden şüphelenebilirsiniz. 

  Bu yazıyı paylaş

  Zatürre çocuğa ne yapar?

  Sonraki Yazı »

  Hepatit B nasıl bir hastalık?

  2 Yorum

  1. naz
   24 Mayıs 2014

   Merhaba ben 14 yaşındayım 4yıldır nedensiz baş agrılarım çok sık oluyor … Dudaklarım catliyor , bilinçsizce kagit yiyorum … Tirnaklarimda beyaz renkte maddeler var . çok yorgun olmuyorum ama uyku problemin.var … Bir de odaklanmada . dikkatimi toplamada zorlanıyorum . ne yapmalıyım ?

   Cevapla
  2. İsmini vermek istemeyen
   7 Ağustos 2014

   Uykusuzum veya halsizim sümük yiyorum yütırnaklaeımdada beyaz lekeler var başım dönüyor bendede mi demşr eksikliği var?

   Cevapla

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir