Öne Çıkan Yazılar

 • memekanseri_0

  Pembe Heyecanın Sen de Bir Parçası Ol!

  1 ay önce

  Meme Kanseri Farkındalığı’nı arttırmak için yapılan hoş sürpriz tüm kadınları harekete geçirdi. Sen de bir parçası olmak için videoyu izle! Bir boomads advertorial içeriğidir.

  Yazıyı Oku
 • gastrit-tedavisi

  Mide Kanseri ve Gastrit Kanseri

  3 ay önce

  Mide kanseri, (gastrit kanseri olarak da bilinir) mide duvarında oluşan bir tümörden kaynaklanır. Son 60 yılda mide kanseri teşhisi koyulan kişilerin sayısında ciddi bir düşüş gerçekleşmiştir. Mide ...

  Yazıyı Oku
 • doktor-yapmasi-gerekenler

  Mide Yanması Neden Olur ?

  3 ay önce

  Hazımsızklık olarak da bilinen mide yanması midede hissedilen ve sıklıkla rastlanan bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre her dört kişiden biri hayatları boyunca mide yanmasından şikayetçi olmuştur. Genellikle ...

  Yazıyı Oku
 • logonew

  Bronşit neden olur?

  Bronşit, akciğerlere hava taşıyan kanalcıklardaki (bronşlar) iç zarların iltihaplanması sonucu oluşan bir tür alt solunum yolu iltihabı. Akut ve kronik olmak üzere iki türü var. Akut bronşit, genellikle soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak gelişir. Oldukça yaygındır. Özellikle çocuk ve bebeklerde görülür. Kronik bronşitse, uzun süreli tahriş (sigara, kimyasal vb.) sonunda gelişen iltihaplanmalardır. Görece daha az gelişir. Ancak daha tehlikelidir.

  Nedenleri ne?

  Bronşitin asıl nedeni soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüsler. Antibiyotikler virüsleri öldüremediğinden, antibiyotik tedavisi bu nedenle bronşit vakalarında tercih edilmez.

  Bronşitin bir diğer nedeni de akciğerleri uzun süre tahriş eden etkenler. Örneğin uzun süre sigara kullananlar, kimyasal maddelerle uzun süre yakın temasta olan kişiler, çevre kirliliğinin yüksek olduğu yerlerdeki kişilerin kronik bronşit olma riski yüksektir. Şimdi bronşit riski yüksek kişilere bakalım:

  Sigara kullananlar: Daha önce de değindiğimiz gibi sigara gibi ciğerlere uzun vadede zarar veren maddeler kronik bronşite neden olabiliyor. 

  Bağışıklık sistemi zayıf olanlar: Akut bronşit genellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan sonra görülür. Bunun nedeni vücudun direncinin ve bağışıklık sisteminin zayıflaması. Zayıflayan bağışıklık sistemi iltihaplanmayı durduramaz ve bu şekilde bronşit başlar.

  Bazı iş alanlarında çalışanlar: Bazı kişiler işleri nedeniyle kimyasal maddelere uzun süre maruz kalabilir. Özel maske ve kıyafetler bazı durumlarda yeterince koruyucu olamaz. İşte bu gibi durumlarda kronik bronşit gelişebilir.

  Bronşitin belirtileri neler?

  Akut ve kronik bronşitin en belirgin belirtileri:

  Öksürük

  Renkli balgam

  Yorgunluk

  Hafif ateş

  Titreme

  Göğüs bölgesinde rahatsızlık

  Akut bronşitlerde bu belirtiler kısa sürede ortadan kalkar. Belki öksürük 1 – 2 hafta sürebilir. En az 3 aylık ataklar halinde süren kronik bronşitse 2 yıl boyunca sizi rahatsız edebilir. Eğer kronik bronşitiniz varsa atak dönemleri başınıza bela olacak demektir. Belirtiler bu dönemde ağırlaşarak kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. 

  Bronşit bana ne yapar? 

  Akut bronşit genellikle kalıcı hasara neden olmaz. Ancak bazı vakalarda zatürreye çevirebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Bunun dışında akut bronşitin neden olduğu sağlık sorunlarını şöyle sıralayabiliriz:

  Kronik bronşit

  Astım

  Kistik fibrozis

  Bronşektazi

  Tüberküloz

  Sinüzit

  Bronşit tanısı nasıl konur?

  Bronşitin ilk günleri sıradan bir soğuk algınlığıyla benzer belirtiler verir. Bu nedenle ayırt etmesi güç olabilir. Bronşit belirtileri şüphesiyle doktora başvuran kişi öncelikle fiziki muayeneden geçer. Muayene sırasında doktor akciğerleri ayrıntılı dinleyebilmek için stetoskop adlı bir cihaz kullanır. Bu şekilde ciğerlerde bir sorun varsa belirlemek daha kolaydır. Bunun dışında doktorunuz sizi bir dizi teste sokabilir. Bunlar:

  Akciğer grafisi: Göğüs hastalıklarının belirlenmesinde kullanılan en güvenilir yöntem. Standart akciğer grafisi 2 yönlü olarak çekilir. Bu şekilde düz akciğer grafisinde kalp ve diyafram ardında kalan lezyonlar yan grafi ile görüntülenebilir. Standart bir akciğer grafisi: akciğer kanseri, bronşektazi, pnömoni, akciğer kisti, plörezi, pnömotoraks ve diğer pek çok akciğer sorununu belirlemede etkilidir. Ayrıca görüntülediği alan nedeniyle kalp, kemik yapısı ve göğüs duvarının yumuşak dokusundaki sorunları da belirleyebilir.

  Balgam kültürü: Bronşit tanısı konurken başvurulan bir diğer test de bu. Balgam kültüründe kişi laboratuvar ortamında örnek verir. Bu şekilde hangi bakterinin ciğerlere yerleştiği belirlenebilir. 

  Solunum fonksiyon testi: Bu testte spirometre denen bir cihaz yardımıyla nefes alınır. Bu şekilde ciğerlerin kapasitesi, soluk alıp verirken bir sorun yaşanıp yaşanmadığı belirlenebilir. 

  Ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için doktorlarımıza başvurabilirsiniz.

  Bu yazıyı paylaş

  Kronik obstrüktif akciğer hastalığını tetikleyen ev riskleri

  Sonraki Yazı »

  Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve nefes darlığı

  1 Yorum

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir